Blog

Hac Esnasında Sık Sık Okunan Duaya Ne Ad Verilir? – Lebbeyk Duası

İnsan Melekten Üstün müdür?

İslam aleminde, Allah’a sığınırken, ibadet ederken, dua ederken ve bi işe başlarken söylenen pek çok kelime vardır. Bunlardan biri de Lebbeyk kelimesidir. İslam aleminin sıklıkla kullanılan kelimelerinden Lebbeyk, hac ve umre ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara giden kişiler tarafından söylenir. Normal günlerde de söylenebilir kelimelerden Lebbeyk duası, umre ve hac vazifesini yerine getirenler tarafından kullanılması açısından önemlidir. Lebbeyk kelimesinin anlamını ve tam olarak ne ifade ettiğini öğrenip, buna göre kullanabilirsiniz. Lebbeyk ne demek?, Lebbeyk duası nedir?, Lebbeyk duasının anlamı nedir?

Hac Ayları Hangileridir?

Lebbeyk Arapça kökenli bir kelime olup, sık sık kullanılan faziletli kelimelerden biridir. Dilimize Arapça’dan geçen Lebbeyk kelimesi ibadet esnasında sık sık okunan bir duadır. Kelime anlamı olarak “buyurun, emredin” anlamına gelir. Halk arasında daha çok “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” olarak bilinir ve bu şekilde telaffuz edilir. Lebbeyk kelimesi Telbiye olarak da bilinmekte olup, teslimiyeti ifade ediyor. Bununla beraber “bir isteği yerine getirmek, davete icabet etmek” olarak tanımlanmaktadır. Dini bir ifade olarak ise; 

“Bir emri, bir isteği yerine getirmek için buyruğu talep etmek ve o buyruğu yerine getirmek.” anlamında kullanılıyor.

Lebbeyk Duası

İnsan Melekten Üstün müdür?

Hac ve umre hazırlığı yaparken ihrama girildiğinde, 

“Lebbeyk, Allâhümme Lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, İnne’l-hamde ve’nni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerîke lek” duası okunur.

Bu duaya aynı zamanda Telbiye duası veya Telbiye zikri de denilmektedir. Diyanet İşleri başkanlığı Hac rehberi kısmında Lebbeyk duası, Telbiye olarak geçmektedir. Müslümanlar için kutsal topraklar olarak kabul edilen Kabe’ye gelen adaylar, Allah-ü Teala’yı selamlamak için Lebbeyk duasını okurlar. Hac ibadetine başlamadan önce ihram denilen hac kıyafeti giyilir. İhram giyerken Lebbeyk duasının okunması zorunludur. Erkekler, lebbeyk duasını yüksek sesle okurken, kadınlar ise alçak sesle okumaya devam ederler. İhram giydikten ve lebbeyk duası okunduktan sonra hacıların uyması gereken kurallar başlar.

Bu kurallar ışığında hac vazifesi yerine getirilir ve kutsal topraklarda her an bu duanın edilmesi uygundur. Lebbeyk duasını okurken makbul olan 3 kere tekrar edilmesidir. Duanın okunmasının ardından tekbir, tehlil, salavat-ı şerif okunur ve Allah-ü Teala’ya yüce Allah’tan niyazda bulunur. Kutsal toprakları ziyaret eden adaylar ihram giyip, telbiye getirdikten sonra artık o kişi için ihram yasakları başlamış olur. Telbiye’nin sık sık söylenmesi, hac ve umre sırasında vaktin boşa harcanmadığını gösterir. Hac ibadetinin her anında bol bol telbiye getirmek ve Allah’ın şükrünü kazanmak gerekir. 

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Duası Ne Anlama Gelir?

lebbeyk

Lebbeyk duası, Arapça bir şekilde okunduğu için, Arapça okumayı bilmeyenler ve Türkçe okumak isteyenler için Türkçe anlamı da aktarılmıştır. Lebbeyk duasının Türkçe anlamı şu şekildedir;

“Rabbim, davetine sözüm ve özümle tekrar icabet edip, emrine boyun eğdim. Rabbim, davetine icabet, boynumun borcudur. Senin, eşin ve ortağın yoktur. Rabbim, bütün varlığımla sana yöneldim. Hamd senin, nimet senin, mülk de senin. Bütün bunlarda eşin ve ortağın yoktur.” demektir. 

Peygamber Efendimiz (S.A.V); 

“Cebrail bana geldi ve Ya Muhammed, ashabına telbiyeyi yüksek sesle yapmalarını emret. Çünkü telbiye haccın alametlerindendir” müjdesini vermiştir.

Lebbeyk yani Telbiye duasında Allah-ü Teala’nın kutsal topraklara davetine icap edilmesi anlatılıyor. Hac görevini yerine getirmek için ihrama giren kişi, Allah’ın davetine icap etmiş olur. Hacı ve umre adayları, Allah’ın Müslümanlara sunduğu davete icabet ettikleri için ihram sırasında, hac ve umre ibadetini yerine getirirken telbiye getirirler. 

Lebbeyk Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu

Lebbeyk duasını herkesin kolaylıkla söyleyebilmesi için Türkçe şekilde okunuşu da bulunuyor. Bu dua, hem Arapça hem de Türkçe şekilde okunabilir. Kısa bir dua olması nedeniyle rahatlıkla ezberlenen Telbiye duasını kutsal topraklarda her an okuyabilirsiniz. 

Lebbeyk duasının Türkçe okunuşu; 

“Lebbeyk, Allâhümme Lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, İnne’l-hamde ve’nni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerîke lek.” şeklindedir. 

Hz. Ömer’den (ra) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz, telbiyeyi bu şekilde okumuştur.

Telbiye duası, hac ibadetinin alameti olarak kabul edilmesinden dolayı ihram dışında da günlük yaşamda okunabilir. Anlamı güzel olması nedeniyle dua niyetiyle de Lebbeyk duası okunabilir. Namaz dışında kalan her saatte bu duayı okuyabilir ve Allah’ın rızasını kazanabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir