Blog

Ramazan Orucu ve Faziletleri 

11 ayın sultanı Ramazan Ayı, geldiğinde Müslümanlar, Allah’a kulluk etmek için her gün ibadet ederler. Ramazan Ayı, ibadet ayı olup, namaz kılmak, oruç tutmak, sadaka vermek, yoksullara yardım etmek, zikir getirmek ve daha pek çok ibadet ile Allah’a kulluk edebilirsiniz. Ramazan Orucu, kulların dinimize uygun bir şekilde nefsini terbiye etmesi olarak görülür. Müslümanlar için farz olan Ramazan Orucu, sağlıklı bedenlerin sadakası olarak da nitelendirilir. Bu nedenle her sağlıklı bireyin, mani bir sebebi olmadığı sürece oruç tutması farzdır. 

Ramazan ayında oruç tutmanın faziletleri oldukça büyüktür. Allah-ü Teala’nın, kullarına lütfettiği Ramazan-ı Şerif ayı, paylaşma ve yardımlaşma ayı olup, kulların günahlarına karşı af dilemesi için bir fırsattır. Mağfiret ve rahmet ayı olarak değerlendirilen Ramazan Ayı’nda her Müslüman tövbe ederek Yüce Allah’tan bağışlanma dilemelidir. Bu ayda edilen her bir duanın geri çevrilmeyeceği hadis-i şeriflerde de bildirilir. Manevi duyguların her aydan daha yoğun yaşandığı bu mübarek ayda, her duanın, her hayrın ve her ibadetin fazileti çok büyüktür. 

Ramazan-ı Şerif Ayı ve Faziletleri 

Ramazan Orucu Nasıl Tutulur?

Ramazan Orucu

Gerçek anlamda oruç nasıl tutulur? Her aydan daha kıymetlisi Ramazan Ayı geldiğinde, Müslümanlar Ramazan Orucu tutar. Yılın pek çok zamanında oruç tutulabilir. Ancak Ramazan Orucu, her birinden farklıdır. Bir günlük orucun sevabı, bu mübarek ayda katlanarak devam eder. Ramazan-ı Şerif Ayı’nın en kıymetli ibadeti oruç tutmaktır. Belirli bir zaman dilimi içerisinde de olsa, haram kılınan hal ve davranışlardan uzak durulmalıdır. Bu anlamda değerlendirildiğinde oruç tutmak, sadece bedenin değil, aynı zamanda ruhunda terbiye edilmesi demektir. 

Güçlü bir irade inşası için adeta fırsat olarak değerlendirilmesi gereken Ramazan Ayı’nda, günahlardan kaçınılmalıdır. Bu mübarek ayda, nefsi haramdan uzak tutmak ve kötülüklerden kaçınmak son derece önemli bir manevi terbiyedir. Adeta ruhun beslenmesi olarak değerlendirilen Ramazan-ı Şerif Ayı, adabına uygun şekilde geçirilmelidir. Özellikle de dedikodu, gıybet, israf, kötü söz ve haramdan uzak durulmalıdır. Gönlün ve nefsin terbiye edilmesiyle dünya hayatında, Allah’a daha yakın yaşayabilirsiniz. Oruç tutarken, kötü söz söylememeye dikkat edilmelidir. Aksi halde oruç ibadeti yerine getirilse de, orucun faziletlerinden faydalanmak mümkün olmayabilir. Öyle ki oruçluyken, elini, dilini, gözünü haramdan uzak tutmak önemlidir. 

Ramazan Orucu Tutmanın Hükmü Nedir?

Ramazan Ayı’nın önemi nedir, faziletleri nelerdir, hükmü nedir gibi konular her zaman araştırılan konular arasında yer alır. Ramazan Orucu tutmanın İslam dinine göre belirli hükümleri bulunur. Allah-ü Teala Bakara Suresi’nin 183. ayetinde şöyle buyuruyor; 

“Ey îmân edenler, sizden öncekilere yazıldığı (farz kılındığı) gibi size de oruç yazıldı. Umulur ki sakınırsınız.” 

Sağlığı uygun olan ve oruç tutmakla yükümlü olan herkes için oruç tutmak farzdır. İslam’ın beş şartından biri olan oruç, kulları kötülüklerden korur. Her türlü bela ve müsibete karşı oruç tutarak korunabilirsiniz. Haram kılınan davranışlardan, kötü sözden, şerden, kötü kimselerden korunmak için oruç tutmak önerilir. Kişilerin manevi duygularını tazeleyen bir ibadet olan oruç, Allah-ü Teala ile daha yakın olmayı sağlar. Müslümanların yapması gereken en önemli ibadetlerden biri olan oruç, toplumsal paylaşma ve dayanışmayı artırır. 

Toplumsal iyilikler artarken, kötülükler ise azalır. Ramazan Ayı içerisinde aç olanlar doyurulur, iftar sofrası hazırlanır ve birlik, beraberlik içerisinde geçirilir. Müslümanlara adeta cennetin kapısını aralayan oruç ibadeti, bireyin vücudunun sadakasıdır. 

Ramazan Orucunun Faziletleri Nedir?

Bir ay boyunca Müslümanların, günahlarından arınıp, bolca ibadet etmesi gereken en kutlu ay Ramazan Ayı’dır. Bu ayın en kıymetli ibadeti ise Ramazan Orucu’dur. Oruçluyken, Allah-ü Teala kullarını korur ve bağışlar. Her günü, bir önceki günden daha faziletli olan bu mübarek ayın her anı ibadetle geçirilmelidir. 

 Ebu Hureyre (R.A)’nin rivayet ettiği üzere, Resulullah (S.A.V) buyurdu ki; “

Ramazan ayının birinci gecesi olunca şeytanlar ve cinlerin şirretleri zincire vurulur. Cehennem’in kapıları kapatılır ve hiçbir kapısı açılmaz; Cennet’in kapıları açılır ve hiçbir kapısı kapatılmaz ve bir münadi (çağırıcı),”Ey hayır dileyen! (hakka ibadete) gel! Ey şer dileyen! (günah işlemekten) vazgeç (artık)!” diye çağırır. Allah’ın (bu ayda, iftar saatlerinde) Cehennem’den azat ettiği nice kimseler vardır ve bu, her gecedir.”(Tirmizi. Savm:1. 3/66-67. No:682)”

Hazreti Ali (Radıyallahu Anh)’nin rivayet ettiği üzere bir diğer hadisi şerifte Efendimiz (S.A.V); 

“Oruç, her kimi, canının istediği yemek ve içmekten alıkoyarsa, Allah-u Teala onu cennet meyvalarından yedirir ve cennet şarabından içirir”(Ali el-Mütteki,Kenzül UmmaI:8/456,H.No:23635)”

Daha pek çok hadiste ve ayette Ramazan ayı ve Ramazan Ayı’nın faziletleri ile ilgili pek çok bilgi aktarılır. Elde edilen bilgileri değerlendirdiğimizde Ramazan Ayı’nın, müminler için adeta bir ödül ayı olduğunu görmek mümkündür. 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir