Blog

Miraç Kandili ve Faziletleri

İslamiyet’in en kıymetli ve değerli gecelerinden biri Miraç Gecesi olarak kabul edilir. Hz. Muhammed (S.A.V)’in, göğe yükselişini temsil eden Miraç Kandili Gecesi fazileti bol gecelerden biridir. Kandil gecesinin faziletleri, hangi ibadetlerin yapılacağı, hangi duaların edilmesi gerektiği sıklıkla araştırılan konuların başında geliyor. 

Dinimizde yer alan beş kandil gecesinden biri olan Miraç Kandili, Allah’a sığınılması gereken kıymetli gecelerdendir. Müslümanlar için bahar ayları olarak nitelendirilen üç ayların ikinci kandil gecesidir. Bolca ibadet edilmesi gereken Miraç Gecesi’nde, Allah’a sığınmalı ve kulluk edilmelidir. 

Miraç Kandili’nin Anlamı Nedir?

Kelime anlamı olarak yükselmek, yukarı çıkmak anlamında olan Miraç, uruc kelime kökünden türemiştir. Yükselmek adına merdiven olarak görülen Miraç Gecesi’ni, Allah’a yakınlaşarak geçirmek makbuldür. Kandil gecesi, Peygamber Efendimizin (S.A.V), göğe yükselişini temsil eder. Hiçbir Peygambere nasip olmayan Allah katına yükselme şerefinin Peygamber Efendimize (S.A.V) ihsan edildiği mukaddes gece olarak kabul edilir. 

Miraç Kandili

Kandil Gecesi, üç ayların başlangıcı olan Recep Ayı’nın ikinci kandil gecesidir. Recep Ayı’nın 27. gecesi Miraç Kandili olarak kabul edilir. Recep Ayı’nın ilk Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecesi Ragip Kandili, sonraki ay ise Miraç Kandili olup, önemi oldukça büyüktür. Kıymeti oldukça büyük olan gecede Allah katında af kapıları sonuna kadar açıktır. Adeta bir kurtuluş gecesi olarak nitelendirilen bu mübarek gece de bolca ibadet edilmelidir. 

2024 Miraç Kandili Ne Zaman?

Müslümanlar için baharın gelişi olarak nitelendirilen üç ayların dört kandilinden ikincisi Miraç Kandili’dir. 2024 Miraç Kandili ne zaman sorusu sık sık araştırılan konu başlıkları arasındadır. Receb-i Şerif ayının 27. gecesi gerçekleşen Miraç Kandili, 6 Şubat 2024 Salı günü idrak edilir. Bu kutlu günde, müminler Allah’a her günden daha çok yaklaşır.

Miraç Kandili Gecesi’nde Ne Oldu?

Miraç kandilinde ne olmuştur, önemi nedir gibi sorular her daim araştırılan ve merak edilen konulardır. Miraç Gecesi’nin en kıymetli anlamı peygamber Efendimizin (S.A.V) göğe yükselişidir. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm’in bir gece Mekke’den yani Mescid-i Haram’dan, Kudüs’e yani Mescid-i Aksa’ya yapmış olduğu yolculuğa İsra denir. Buradan göğe yükselmesine ise Miraç denilmiştir. İsra kelimesi, gece yolculuğu yapmak manasına gelen Sery kökünden türemektedir. İsra kelimesi Kur’an – Kerim’de sureye verilmiştir. Aynı zamanda mazi sigası olarak da geçmektedir. 

Buna göre ise Allah, gücünü, kuvvetini göstermek için Hz. peygamber Efendimize, Mescid – Haram’dan, Mescid-i Aksa’ya bir gece seyahat ettirmiştir. Bu kutlu gecede Peygamber Efendimiz pek çok hadiseye şahitlik etmiştir. Gecenin kıymetli olaylarından bir diğeri ise Amenerrasulü ve 5 vakit namazın Efendimize bu gecede armağan edilmesidir. Bu kutlu gecede 5 vakit namaz kesinleşmiş ve farz kılınmıştır. 

Miraç Kandili’nde Nasıl İbadet Edilir?

Kandil geceleri, Müslümanlar için dua kapılarının sonuna kadar açık olduğu, ibadetle geçirilmesi gereken gecelerdir. Bunlardan biri olan Miraç gecesi de müminlerin, Allah’a sığınmaları gereken mübarek bir gecedir. Namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak, Salavat-ı Şerife getirmek, tesbih çekmek, tövbe etmek gibi Allah’a yönelinen daha pek çok ibadet bu gecede oldukça faziletlidir. Bununla beraber yoksullar sevindirilmeli, tüm Müslümanlar için dua edilmelidir. Bu gecenin en hayırlı ibadeti, 5 vakit namazın hediye edilmesi sebebiyle bolca namaz kılmaktır. Özellikle de kandil günü sabah namazı ve yatsı namazının cemaatle kılınması oldukça faziletlidir. 

Peygamber Efendimizin konuyla ilgili hadisi şerifi şu şekildedir; “Her kim yatsı namazını cemaatle kılarsa geceyi ibadetle, sabah namazını cemaatle kılarsa gündüzü ibadetle geçirmiş olur.” Müslim, mesacid (260). Bu mübarek gecenin bir diğer hikmetlerinden biri de rivayetlere göre her kim o gün içerisinde oruç tutup, sadaka verirse Allah, tutulan oruca karşılık o kişiye bin hassene ve iki bin sevap yazar. Her kim o geceyi Allah-u Teala’ya sığınarak geçirirse, huzura kavuşur. 

Miraç Kandili’nde Namaz Kılmak

Kandil gecesinde yapılabilecek en kıymetli ibadeti namaz kılmaktır. 5 vakit namazın bu gecede hediye edilmesi sebebiyle Miraç Kandili gecesinde, müminlerin çokça namaz kılması makbuldür. Kandil gününde, gündüz ve gece kılınacak namazlar vardır. 6 Şubat Salı günü olan Miraç Kandili gününde yani Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan akşam ile yatsı namazları arasında ya da yatsı namazından sonra kılınabilir. Gündüz kılınacak namazlarda kandil günüyle beraber başlar.

Miraç Kandili’nde kılınacak namaz, 2’şer rekat şeklinde kılınacak 12 rekatlık bir namazdır. Her rekatta Fatiha Suresi ve Kur’an-dan bir sure okunur. Her iki rekatta bir selam verilerek kılınır. Aynı zamanda her rekatta bir Fatiha ve 20 kere İhlas Suresi okunur. Bu namazı kılan her kimsenin bütün yılı ibadetle geçirdiği rivayet edilmektedir. 

Miraç Kandili’nde Oruç Tutmak

Peygamber Efendimizin göğe yükselmesi ve namaz ile şereflenen Miraç Kandili günü her ibadet faziletlidir. Miraç Kandili Orucu da, sevabı büyük ibadetlerdendir. Peygamber Efendimizin (S.A.V) Miraç Kandili gününde oruç tutulmasına dair teşvik edici sözleri vardır. Bir hadisi şerifinde “Her kim Receb’in yirmi yedinci günü oruç tutarsa, ona altmış ay orucunun sevabı yazılır” buyurur. (bk. İbn Hacer el-Askalani. Tebyinu’1-Aceb Bi Ma Verede Fi Şehri Receb: s. 65)

Kandil Gecesinde Çekilecek Tesbihler

Secdeye varılacak en mübarek günlerden biri olan bu kandil gecesinde kılınan 12 rekatlık namazın ardından çekilecek zikirler vardır. 100 kere, “Sübhanallahi Velhamdülillahi Ve La İlahe İllallahü Vallahü Ekber, 100 kere de istiğfar – Estağfurullah ve salavat-ı şerife (Essalatü Vesselamü Aleyke Ya Resulallah” getirilir. Bu ay ve günde Allah-u Teala’nın af kapılarının sonuna kadar açıldığı, ne dua edilirse kabul edileceği buyurulmuştur. Aynı zamanda Recebi Şerif ayının son 10 gününde de “Subhanallahi Er Rauf” zikrinin 10 kere söylenmesi oldukça sevaptır. Bugün ise Miraç Kandili’nin tarihlerine denk gelmektedir. 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir