Blog

Zor Olan İşin Kolaylaşması İçin Dua

Zor Olan İşin Kolaylaşması İçin Dua

Dua, Müslümanların Allah’a sığındığı en güzel kapılardan biridir. Bir işe başlarken, işler rast gitmediğinde, yeni bir yola girerken ve daha pek çok durumda hepimiz çoğu zaman çareyi dua etmekte buluruz. Dua etmenin yanı sıra esmaül hüsna okumak büyük oranda fayda sağlar. Zor Olan İşin Kolaylaşması İçin Dua etmek gerektiğinde Peygamber Efendimiz (S.A.V) o işe besmele ile başlanması gerektiğini vurgular. Aynı zamanda ayet ve surelerle desteklendiğinde, işlerde kolaylık sağlanabilir. 

Bebeklerin Rahat Uyuması için Dua

Çoğu zaman zor olan durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu gibi durumlarda ilk çareyi, Allah’a sığınmakta, dua etmekte, Allah’tan yardım istemekte buluruz. Çünkü o her şeyin en hayırlısını bilen ve her şeyin en doğrusunu nasip edendir. Böyle anlarda Kur’an-ı Kerim’de okuduğumuz, hadis-i şeriflerden bildiğimiz duaları okuyarak çare arar, iç rahatlığı için Allah’a yalvarırız. Zor olan işin kolaylaşması için de dualar vardır. Öyle ki bu duaları okursanız başladığınız iş rast gider, yolunda olmayan işler yoluna girer. 

Hz. Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) Tavsiye Ettiği Dua

dua

Peygamber Efendimiz’in her sözü, her hareketi Müslümanlar için yol göstericidir. İşlerin yoluna girmesi ve zor olan işlerin kolaylaşması için Peygamberimizin tavsiye ettiği bir dua vardır. Efendimizin sahabelerine anlattığı hadislerde, Efendimizin Hz. Fatıma’ya işlerin yolunda gitmesi için bir dua söylediği ve duayı okuması halinde işlerinin yolunda gitmesi için Allah’ın yardım edeceğini söylediği anlatılıyor. Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Fatıma’ya tavsiye ettiği dua şu şekildedir;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım! Ancak senin rahmetine sığınırım. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar (da olsa) asla nefsime (nefsimin eline) bırakma.”

Zor Olan İşin Kolaylaşması İçin Dua

Zor olan işlerde kolaylık istemek dinimizce yapılan en güzel ibadetlerden biridir. İslamiyet’te dua etmek, Allah’a yönelmek, ondan yardım istemek, onun varlığına, birliğine ve gücüne inanmak anlamına gelir. Zorluklarla mücadele etmek karşısında, o işi başarmak için zorluklarla karşılaştığımızda dua etmek, Allah’ın yardımını istemek o işin kolaylaşması için bir yol olarak görülür. 

Söz konusu bu dualar, özellikle zorluklarla mücadele etmek veya o işin kolaylaşması için önerilmektedir. Dualarla beraber Allah’ü Teala’nın isimlerini zikir getirmek de zor olan işin kolaylaşmasında etkili dualar olarak değerlendirilir. Zor olan işin kolaylaşmasında yardımcı olan dua şu şekildedir;

“Sübhanallahi vе bihamdihi sübhanallahil Azim vе bihamdihi еstağfirullah.” 

Allah’tan kolaylık istemek için şu zikirler getirilebilir;

“Ya Kafi, Ya Gani, Ya Fеttah, Ya Rеzzak, Ya Kеrim, Ya Vеhhap, Ya Zеttavili, Ya Mеcid.”

İşlerin Rast Gitmesi için Esmaül Hüsna

Her işin hayırlı bir şekilde ilerlemesi, kolay bir süreç geçirilmesi ve işlerin yolunda olması için besmele getirmek en güzel ibadettir. Bu neden hangi işe başlanırsa başlansın besleme ile başlamak çok etkilidir. Yeni bir işe başlamadan önce Allah’ın rızasını almak ve o işin kolay bir şekilde gerçekleşmesi konusunda besmeleyle birlikte dua etmek önerilir. 

Vesvese Nedir? Müslüman Vesveseden Nasıl Sakınmalı?

Böylece Allah’ın rızası kazanılmış ve o işe en doğru şekilde başlanmış olunur. İşlerin yolunda gitmesi için en etkili dua olarak Esmaül Hüsna’yı okumak son derece faydalıdır. Günün her anı Allah’ın adını zikretmek, işlerin rast gitmesi, gün boyu ferahlık yaşanmasına vesile olacaktır. Böylece günün bereketi artacak ve zor gözüken her iş kolay olacaktır. 

Sıkıntılı İşlerin Çözüme Kavuşmasında Etkili Dua

Sıkıntı zamanlarda Allah’a yakınlaşmak ve onun kudretinden yardım istemek en güzel çıkış kapısıdır. Çünkü o yaradandır ve her şeye gücü yetendir. Sıkıntılı işlerin çözülmesi için dua etmek, Allah’a sığınmak ve yardım istemek gerekir. Allah her zorluğu kolaylaştırır ve sıkıntıları giderir. Sıkıntılı işlerin çözülmesi için edilecek dualar;

“Bismillahirrahmanirrahim. Ya Rabbi, sıkıntılı işlerim için sana yöneliyorum. Sana olan güvenimle bana yardım et. Sorunlarıma çözüm bulmanı ve rahatlıkla aşmamı dilerim. İnancımı koruyup sıkıntılarıma sabır göstermem için bana güç ver. Amin.” 

“Bismillahirrahmanirrahim . Ey Rabbim, benim her derdimi bilensin. Sıkıntılı durumlarımda sana sığınıyorum. Yardımına muhtacım ve kurtuluş yalnız sende. Beni bu sıkıntılı işlerimden kurtarmanı diliyorum. İnancımı koruyup sabırla beklememi sağla. Amin.”

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir