Blog

2024 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Mübarek 3 Aylar yaklaşırken bütün Müslümanlar 3 aylar ne zaman başlıyor? sorusunu merak etmeye başladı. Müslüman alemine mübarek günleri hatırlatan Üç Aylar 2024 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan verilere göre 12 Ocak 2024 Cuma günü başlayacak. Cuma günüyle başlayacak olan ve Recep, Şaban ve Ramazan’ı içinde barındıran 3 Aylar’da pek çok kutlu günü idrak edeceğiz. Siz de bir Müslüman olarak her bir günü faziletli olan 3 Aylar ile alakalı bütün merak ettiklerinize cevap bulabileceksiniz.

Üç Aylar Orucu Nedir? 3 Aylar Orucu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Receb ve Şaban Ayları oruç tutma noktasında oldukça faziletli iki ay olarak öne çıkmaktadır. Ramazan Ayı ile birleştirildiğinde 3 Aylar Orucu olarak isimlendirilen bu ibadet Hz. Muhammed (S.A.V)’in diğer aylarla kıyaslandığında daha fazla oruç tuttuğu bir dönem olmasıyla bilinmektedir. 3 Ayların çoğunu oruçlu geçiren Hz. Muhammed (S.A.V) 3 ayın tamamında oruç tutmamıştır. Belli günlerde ara verilerek nafile oruçların tutulabilmesi açısından bu dönem sevap kazanmanıza vesile olabilecektir. Nefsi terbiye etmek ve açın halinden anlamayı sağlama noktasında önemi çok fazla olan orucu siz de 3 aylar boyunca tutabilirsiniz.

3 Aylar Ne Zaman Başlayacak?

Üç ayların ilk günü olan Receb 1, 12 Ocak 2024 Cuma gününe denk gelmektedir. Hem Cuma günü olması hem de Receb 1 olması nedeniyle 12 Ocak 2024 tarihini ibadetle ve duayla tamamlamak fazlasıyla önemlidir. Siz de bilinçli bir Müslüman olarak bu hassasiyeti göstermeli ve ibadete yönelmelisiniz.

Ramazan Ayı Ne Zaman? İlk Teravih Ne Zaman Kılınacak?

3 Aylar, bereketli günleri müjdelerken aynı zamanda Ramazan Ayı’nın da müjdecisi olarak bilinmektedir. 11 Mart 2024 tarihinde Ramazan ayının birinci gününü idrak edeceğimiz düşünüldüğünde ilk teravih namazı 10 Mart ile 11 Mart 2024’ü birbirine bağlayan gecenin yatsı namazından sonra eda edilebilecek. Camilerde ve evlerde kılabileceğiniz ilk teravih sayesinde bereketli günlere adım atabileceksiniz.

2024’te Kandiller Hangi Tarihte?

Üç Aylar’ın pek çok kutlu günü barındırdığından söz etmiştir. Kandil olarak bilinen söz konusu günler aşağıdaki şekildedir. Siz de bu tarihlere dikkat ederek ellerinizi semaya açıp dua edeceğiniz zamanları not edebilirsiniz.
• 11 Ocak Perşembe – Regaip Kandili
• 6 Şubat Salı – Miraç Kandili
• 24 Şubat – Cumartesi Berat Kandili
• 5 Nisan Cuma – Kadir Gecesi

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

30 gün boyunca ibadet ve istiğfar ile geçecek Ramazan Ayı’nda ilk oruç 11 Mart 2024 Pazartesi günü tutulurken son oruç ise 9 Nisan Salı günü tutulacak. 9 Nisan orucun son günü olduğu gibi Ramazan Bayramı Arefesi olarak da idrak edilmiş olacak. 10 Nisan Çarşamba günü başlayacak olan Ramazan Bayramı 3 gün boyunca İslam aleminde bereket ve huzuru getirecek. Aşağıda hem kandiller hem de Ramazan Bayramı tarihlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
• 12 Ocak 2024 Üç Ayların Başlangıcı
• 11 Ocak 2024 Regaib Kandili
• 6 Şubat 2024 Miraç Kandili
• 24 Şubat 2024 Berat Kandili
• 11 Mart 2024 Ramazan başlangıcı
• 5 Nisan 2024 Kadir Gecesi
• 9 Nisan 2024 Ramazan Bayramı Arefesi
• 10 Nisan 2024 Ramazan Bayramı 1. gün
• 11 Nisan 2024 Ramazan Bayramı 2. gün
• 12 Nisan 2024 Ramazan Bayramı 3. gün

3 Aylar Neden Önemlidir?

İslam inancının Yüce Kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Suresi’nin 36. ayetinde şu şekilde buyrulmuştur;
‘Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram [hürmet edilen] aylardır.’
Bu ayet-i kerime dikkate alındığında ve Hz. Muhammed (S.A.V)’in “Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a eriştir” şeklinde dua etmesi bizlere 3 ayların fazileti hakkında önemli bilgiler vermiştir. Yine birkaç Hadis-i Şerif’te 4 mübarek ayın hangisi olduğu ifade edilmiştir. Haram aylar, Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharremdir. (İbni Cerîr)

3 Ayların İslam inancı açısından önemi düşünüldüğünde bu aylarda hem hayır ve hasenat yapmak hem de ibadet etmek çok daha değerlidir. Siz de bilinçli birer Müslüman olarak bu aylarda ibadet etmeli ve hasenat kazanmaya hassasiyet göstermelisiniz.

Üç Aylar Duası Okunuşu

üç aylar duası

üç aylar duası

“Allahümme barik lenâ fi Recebin ve Şa’ban. Ve belliğnâ Ramazân.”

Üç Aylar Duası Anlamı:  “Ey Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.” (İbn Hanbel, I, 259)

One thought on “2024 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

  1. Betül Çetin dedi ki:

    Çok memnun kaldığım için bağış ve kurbanlarımı buradan yapıyorum. Allah razı olsun tüm hayırları kabul etsin inşallah. Çok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir