Blog

Berat Kandili ve Faziletleri

Yılın belli günleri her zamankinden daha hikmetlidir. Bu günlerden biri de şüphesiz kandil geceleridir. Recep, Şaban ve Ramazan yani üç ayların girmesiyle beraber kandil gecelerinin başlayacağını biliriz. Üç ayların ikincisi olan Şaban-ı Şerif ayının içinde olan Berat Kandili, Müslümanların dini duygularını yoğun bir şekilde yaşadığı ve Allah’a kat ve kat yakınlaştığı günlerdendir. Ramazan ayına hazırlık ayı olarak görülen Şaban ayının 14. gününü 15’ine bağlayan gecesine denk gelen kandil gecesi, ibadetle geçirilmesi gereken kıymetli gecelerdendir. 

Regaip ve Miraç Kandilleri Recep-Şerif ayı yani üç aylarının ilk ayının içinde yer alır. Miraç Kandili’nden sonra gelen Berat Kandili ise Şaban ayında olup, faziletli gecelerden birini temsil eder. Peki Berat Kandili’nde ne oldu, 2024 Berat Kandili ne zaman, önemi nedir gibi sorular her zaman merak edilen konu başlıkları arasında yer almıştır. 

Miraç Kandili ve Faziletleri

2024 Berat Kandili Ne Zaman?

2024 Berat Kandili, 24 Şubat Cumartesi günü olup, 24’ünü 25’ine bağlayan gece idrak edilir. 11 Şubat Pazar günü başlayan Şaban ayını takiben 24 Şubat günü, 25 Şubat gecesi ise Berat Kandili gecesi olarak kabul edilir. Müslümanlar, bu günü ve geceyi ibadet ederek geçirmelidirler. 

Berat Kandili Namazı

Berat Kandili

Berat Kandili Gecesi’nde Neler Olur?

Allah-u Teala, her günde ayrı bir fazilet yaşatırken, bazı günlerde ise daha pek çok fırsat sunar. Bu günler öyledir ki, belirli fıtratlar üzerine kurulmuştur. Üç ayların ikincisi olan Şaban Ayı, oldukça faziletli bir a olup, Müslümanlara Allah’a kat ve kat yakınlaşma kapısı açar. Şaban ayının 14. gecesini 15. geceye bağlayan geceye ise Berat Kandili gecesi denilmiştir. Berat Gecesi’nin faziletleri takdir ve ahkamın tefriki üzerine kuruludur.

Zemahşeri (Rahimehullâh)’ın söylemlerine göre bir yıllık olayların Levh-i Mahfuz’dan kopyalanması bu gecede başlar. Kadir Gecesi’nde ise son bulur. Bu dosyaların her biri dört meleğe tevdi edilir. Öyle ki rızıklar ile ilgili bilgiler Mekail Aleyhisselam, harplerle ilgili bilgiler Cebrail Aleyhisselam, zelzeleler, yıldırımlar ve kullar ile ilgili amellerin olduğu bilgiler İsmail adlı büyük bir meleğe, hastalıklar ve ölümler ile ilgili bilgiler ise ölüm meleğine aktarılır. 

Berat Kandili’nin Önemi

Yüce Allah’ın kullarını bağışlamak istediği bir gece anlamına gelen Berat gecesi, ibadetle geçirilmelidir. Af ve mağfiretle dolu bu mübarek gece, Şaban ayının 15. gecesi gerçekleşir. Berat Gecesi, adeta yılın hesaplaşması olarak da değerlendirilmektedir. Bu nedenle Berat Kandili Önemi oldukça büyüktür. Ölüm sebepleri, yükselmeler, ameller, ömürler ve çok daha fazlası Levh-ı Mahfuzda yazılır. Bu manada değerlendirildiğinde, kandil günü ve gecesini ibadetle, duayla, Allah’a yakınlaşmayla geçirmek tüm yılın manevi tedbirini almak gibi bir anlam taşır. Bu sebeple vaktin çoğu ibadet ederek geçirilmelidir. 

Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

Müslümanların Rabbine en yakın olduğu an şüphesiz ki secdeye kapandığı andır. Bu nedenle kandil günü bolca namaz kılınmalı ve Allah’a kulluk edilmelidir. Ancak bu şekilde Berat Kandili faziletleri ile mükafatlandırılabilirsiniz. Kandil gecesi yapılacak ibadetler özellikle de akşam ve yatsı namazlarını camide cemaat ile kılmaktır. Bu kıymetli gecede bol bol istiğfar edilmeli, Kur’an-ı Kerim okunmalı, oruç tutulmalı, namaz kılınmalı, hayır yapılmalıdır. Allah’a yönelebilecek ibadetlerin bugün gerçekleştirilmesi oldukça kıymetlidir.

Berat Kandili Namazı

İbadetlerin en kıymetlisi namaz kılmak, yılın her ayında önemli olsa da kandil gecesi fazileti daha da büyüktür. Berat Kandili namazı ile Allah’a her günkünden daha da yakınlaşmak mümkündür. Bu gece Müslümanların en çok ihtiyaç duyduğu istiğfar ve hacet namazları kılınmasıdır. Berat gecesine yönelik Peygamber Efendimizin (S.A.V) Hz. Ali’ye aktarmasıyla rivayet olunan bir namaz vardır ve fazileti çok büyüktür. Bu namaz 100 rekat şeklinde kılınır.

 

Namazın her rekatında 1 Fatiha süresi 10 İhlas suresi okunur. Namaz tamamlandığında ise 1000 İhlas suresi okunmuş olacaktır. Namazı tamamlayan kullar, eller göğe çevirip Allah’a hangi duayı ederse etsin kabul olacağı buyurulur. Kandil gecesinde kılınan bir diğer namaz ise 6 rekatlıktır. Akşam namazından sonra kılınan 6 rekatlık bu namazın her rekatında 1 Fatiha, 6 İhlas suresi okunur. 

Berat Kandili Orucu

Hz. Muhammet (S.A.V), “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Bununla beraber Resulullah, Şaban ayında ise bol bol oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Şaban ayının ilk üç günü ve sonunda oruç tutmanın yanı sıra kandil gününü oruçlu geçirmek oldukça sevaptır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Bugünde senelik ameller Allah-u Teala’ya arz olunur. İsterim ki Allah-u Teala’ya arz edildiğim esnada oruçlu olayım” buyurmuştur. İmkanı olanlar, bugünü oruçlu geçirebilirler. 

Berat Kandili’nde Çekilecek Tesbihler

Kandil gecesini dünya nimetlerinden uzaklaşıp Allah’a sığınarak, dua ederek ve elbette ki istiğfar ederek geçirmek çok faziletlidir. Şaban ayı içerisinde idrak edilen Berat gecesini Allah’a şükretmek ve bağışlanma dilemek için en uygun geçelerdendir. Bu gece edilecek tövbe zikirlerine başlamadan önce ‘cemia hatalarımızla estağfurullah’ sözü kullanılmalıdır. Bunun ardından “estağfurullah” kelimesi tekrarlanarak istiğfar edilir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir