Blog

Bebeklerin Rahat Uyuması için Dua

Bebeklerin Rahat Uyuması için Dua

Bebekler, şüphesiz ebeveynlerin hayatlarındaki en değerli varlıklarıdır. Ancak zaman zaman çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Öyle ki bebekler bazen uyumak noktasında zorluk çekebiliyor. Bu gibi durumlarda, bebeklerin rahat uyuması için dua arayışına giren ebeveynler vardır. Zor uyuyan bebeklere hangi dualar okunur? Nazar değen bebeğe okunabilecek dualar? gibi sorular sık sık araştırılmaktadır. 

Özellikle de yeni doğan bebekler ilk aylarında sıklıkla uyku sorunu, düzensiz uyku süreci gibi sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu gibi durumlarda ebeveynler de ciddi zorluk ve sıkıntı içerisine düşebiliyor. Uykusuz geceler yaşayan anne ve babalar, zaman zaman çeşitli bebek uyutma yöntemleri ararlar. Bu noktada en etkili olan ise bebeklerin uyumasına yardımcı dualar okumaktır. Bebeklerini uyutmak için dua arayışına giren ebeveynler, yazımızdan faydalanabilirler. 

Vesvese Nedir? Müslüman Vesveseden Nasıl Sakınmalı?

Bebekler için Uyku Duası 

Rahat Uyuması için Dua

Bebekler, doğumdan sonra yeni bir dünyaya alışma sürecine girerler. Bu süreçte ise en büyük destekçileri ise ebeveynlerdir. Bu nedenle öncelikle bebeğe güvenli bir ortam sağlanmalı ve onun huzursuz olmaması için fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat edilmelidir. Uyku alışkanlığı kolay edinilmediği gibi bebeğin uyumasına engel olacak durumlara da dikkat edilmelidir. 

Çünkü karnı aç olan bir bebek, huzursuz olacağı için uyku sürecine geçiş daha da zor olur. Aynı zamanda bezinin temiz olduğundan da emin olunmalıdır. Son olarak ise yemek sonrası, rahatsız olmasına neden olabilecek gazı varsa, çıkarılmalıdır. Bu sıralamadan sonra uykuya geçiş kolay olacaktır. Ancak bunları yapmanıza rağmen uykuya geçişte sorun yaşanıyorsa bebek için uyku duası edebilirsiniz. Ebeveynler, zorluk yaşadığında rahat uyuması için dua edebilirler. 

Bebekler için Okunması Tavsiye Edilen “İnşirah Suresi”

Uyku problemi yaşayan herkes için etkili bir dua olan “İnşirah Suresi”, sık sık araştırılan dualardan biridir. Kendiniz veya çocuğunuz uyku problemi yaşıyorsa en içten şekilde Allah’tan yardım istemeniz halinde sorunu çok daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Uyku sıkıntısı yaşayanlar için sıklıkla okunması tavsiye edilen surelerin başında İnşirah Suresi gelir. Surenin 3 kere peş peşe okunması son derece faydalıdır. Özellikle bebeklerin rahat uyuması için dua edilebilir. 

İnşirah Suresi Okunuşu

“Bismillahirrahmânirrahîm. Elem neşrah leke sadrek Ve vada’na ‘anke vizreke Elleziy enkada zahreke Ve refa’na leke zikreke Feinne me’al’usri yasren İnne me’al’usri yüsren feiza ferağte fensab ve ila rabbike ferğab.”

İnşirah Suresi Anlamı

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!”

Nazar Nedeniyle Uyumayan Bebeğe Nazar Duası

Yeni anne baba olan kişiler, bebekleri konusunda çok hassas olabilirler. Öyle ki bebeklerine nazar değmemesi için özenle hareket eder, her anına dikkat ederler. Ancak bazı zamanlar fark etmeden ebeveynler dahi bebeğini nazarlayabilir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) nazarın gerçek olduğuna dair; 

“İnsanların yarısı nazardan ölür.” (Taberani) buyurmuştur. 

Bu hadis-i şerife göre sevdiklerimize istemeden de olsa zararımız dokunabilir ve nazarımız geçebilir. Bu nedenle dilimizden “Maşallah” kelimesini eksik etmemeli ve sık sık telaffuz etmeliyiz. Özellikle de beğendiğimiz bir durum veya kişi olduğunda dile getirmemiz gerekir. Bebeklerde sık sık nazarlanarak, uykuya dalmakta güçlük çekebilirler. Bebeklerin rahat uyuması için dua araştırmalarında nazarı gidermek için yapılacak dualardan da söz edilir. Nazar ve uyku duası olarak “Felak Suresi ve Nas Suresi” okunması tavsiye edilir. 

Bebeklerin Rahat Uyuması için Dua

  • Felak Duası Okunuşu: “Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e’ûzü birabbil felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasikın izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.”
  • Felak Duası Anlamı: “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile. De ki: Yaratılmışların şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve haset edenin, içindeki hasedini dışarıya vurduğu vakit, şerrinden; şafak aydınlığının Rabbine (Allah’a) sığınırım.”
  • Nas Duası Okunuşu: “Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e’ûzü birabbinnâs. Melikinnâs. İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.”
  • Nas Duası Anlamı: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir