Blog

Oruç Niyeti Nasıl Yapılır?

Tüm aylardan daha hayırlı olan Ramazan ayı, bolluk ve bereket temsilidir. Bu mübarek ay oruç ibadeti yerine getirilerek ve oruç niyeti ile ihya edilir. Dinimizde ramazan ayında tutulan orucun, Allah rızası için nefsi terbiye etme, kötü davranışlardan uzak durma, hem maddi hem de manevi olarak hayırlı olana yönelme gibi önemi bulunuyor. 

Ramazan ayında tutulacak orucun önemi büyüktür. Bununla beraber oruca edilecek niyetler de büyük önem taşır. Dinimizde yapılan tüm ibadetler gibi oruç ibadetinin de, eksiksiz ve dinimize uygun şekilde yerinE getirilmesi için yapılması gerekenler vardır. Ramazan ayının olmazsa olmazı herkes tarafından tahmin edileceği üzere iftar ve sahurdur. İftar ve sahurda aynı sofranın etrafında bir araya gelinmesi ramazan sevincini en güzel şekilde yaşamayı sağlar. 

Orucu, dinimize uygun şekilde tutulması için oruca niyet etmek başlıca yapılması gereken bir eylemdir. Oruca nasıl niyet edilir konusu, Ramazan ayının gelmesiyle merak edilen konulardan biridir. 

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

İslam dinine göre ibadet etmenin ilk adımı daima niyet ile atılır. Oruca nasıl niyet edilir sorusunun karşılığı tam anlamıyla öğrenilmeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Niyet etmek, kişinin yapacağı ibadetin bilinci olduğuna ve kalben söz konusu ibadeti yerine getireceğine hazır olunduğunu gösterir. Oruç tutmak için kalpten yapılan niyetin esas olduğu ortak olduğu din alimlerinin ortak görüşüdür. Sahura kalkmak, oruca niyet edileceğinin bir göstergesi olsa da sözlü olarak da niyet edilmesi şarttır. Oruca nasıl niyet edilir Türkçe

“Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ramazan orucu tutmaya” şeklinde niyet edilir. 

Ramazan ayı boyunca farklı bir oruca niyet edilmeyeceği için her gün aynı şekilde niyet edilerek oruç tutulur. Ramazan orucunun yanı sıra diğer günlerde de tutulan oruçlara nasıl niyet edileceği merak edilir. Nafile oruç niyeti nasıl yapılır sorusu da burada netlik ister. Nafile orucu için niyet ederken; 

“Niyet ettim Allah rızası için nafile orucumu tutmaya” şeklinde niyet edilir. Oruca niyet etmek için en güzel vakit sahur vaktidir. Sahur saatlerinde yeme içme eylemi gerçekleştirilip son bulduğunda niyet edilir ve akşam ezanına kadar oruç tutulur. 

Oruç Niyeti Ne Zamana Kadar Edilir?

Ramazan ayı, Müslüman kulların nefsini terbiye edeceği en güzel ibadetlerden biridir. Açlık, susuzluk, uykusuzluk veya yorgunluk gibi sebeplerden dolayı gün içerisinde bazı şeyleri unutmak mümkündür. Diğer aylara göre manevi duyguların çok daha fazla yaşandığı Ramazan ayında, daha hassas davranılmalıdır. Oruca niyet etmek gibi oruca ne zaman niyet edilir sorusunun yanıtı da önemlidir. Oruca niyet etmenin en uygun olduğu zaman sahur vaktidir. 

Sahurda, oruca hazırlık yapılır ve ardından niyet edilir. Eğer sahura kalkamadıysanız, sabah uyandığınızda bunun farkında olacağınız için niyet etmiş sayılırsınız. Aynı zamanda ramazan orucuna niyet etmek, öğle namazı saatine kadar devam eder. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından niyet etmeden oruç tutulur mu sorusunun yanıtı şu şekilde verilmiştir; 

“Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek mensuptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.”

Sahur vakti son bulana kadar yeme içme eylemi son bulmalı ve niyet edilerek oruca hazırlanılmalıdır. Sözlü olarak niyet edilmesinin ardından o günün orucuna hazır olunur. 

Berat Kandili’nde Okunacak Dualar

Oruca Niyet Ettikten Sonra Vazgeçilir mi?

Ramazan ayının gelmesiyle veya ramazan ayı içerisinde en çok merak edilen konulardan biri de oruca niyet ettikten sonra vazgeçilir mi sorusudur. Her günü ayrı ibadetle geçirilen ramazan ayında tutulacak her bir oruç, ayrı bir ibadet olarak sayılır. Bu nedenle önceden niyet edilmesi halinde herhangi bir sağlık sebebi olmadığı sürece edilen niyetten vazgeçilmesi veya niyetin bozulması doğru kabul edilmez. Zorunlu bir neden olmadığı sürece orucun bozulması, daha sonrasında kaza edilmesi ve kefaret edilmesi gerekir. 

Niyet Etmeyi Unutan Kişi Oruç Tutabilir mi?

Ramazan ayının gelmesiyle beraber yapılan pek çok ibadetin yanı sıra oruç tutmak da maddi ve manevi olarak doyuma ulaşmanın en önemli yönüdür. Ramazan ayının her günü ibadetle geçirilmesi gereken son derece mübarek bir aydır. Her günün kendi içerisinde değerlendirilmesi ve ramazan ayının bereketinden faydalanmayı sağlayabileceği gibi kişinin ekstra önem vermesini de sağlar. 

Ramazan orucu tutarken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de niyet etmektir. Niyet etmenin en kıymetlisi sahur ile beraber yapılmasıdır. Ancak niyet etmenin öğle namazı saatine kadar vakti vardır. Sahura kalkamadıysanız veya niyet etmeyi unuttuysanız, öğle namazı saatine kadar niyet ederek orucunuzu tutabilirsiniz. Bu noktada niyet etmeden oruç kabul olur mu sorusu sık sık gündeme gelir. Niyet etmeden oruç tutulması konusunda Diyanet İşleri şu şekilde açıklama yapıyor; 

 “Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.” (Kâsânî, Bedâî’, II, 85).

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir