Blog

2024 Oruç Ne Zaman Başlıyor?

2024 Oruç Ne Zaman Başlıyor?

On bir ayın sultanı Ramazan geldiğinde, Müslümanlar için adeta bir sevinç ayı başlar. Allah’a yakınlaşmanın en güzel ayı olan Ramazan ayı, bin aydan daha hayırlı bir aydır. Müslümanlar, bu ayın her anını ibadetle geçirir. Bu ayın en kıymetli ibadeti ise oruç tutmaktır. Yeni yılı girmesiyle beraber pek çok kişi 2024 oruç ne zaman başlıyor?, 2024 Ramazan ne zaman? gibi soruların araştırmasını yapmaya başlar. 

Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre Ramazan Ayı 2024 yılının Mart ayında başlıyor. Ramazan Ayı her yıl olduğu gibi bu yılda heyecanla bekleniyor. Diyanet İşleri Bakanlığı’nın yayınladığı takvime göre 2024 üç aylar, 12 Ocak tarihinde başladı. Recep ve şaban ayının ardından ise on bir ayın sultanı Ramazan Ayı gelmektedir. 2024 Ramazan ayı 11 Mart tarihinde başlayacak. 

2024 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2024 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? 2024 Oruç Ne Zaman Başlıyor? Ramazan orucu ne zaman?

Müslümanların her sene özlemle beklediği ayı, bu yıl da Müslümanlar için hayırla, duayla, heyecanla bekleniyor. Sahurdan iftarına kadar heyecanla geçen hazırlık telaşı, teravih namazına gitme mutluluğu gibi her anının şükürle geçtiği bu kutlu ayın, faziletleri çok büyüktür. Her anı mübarek olan bu kutlu ayda, pek çok kişi tarihleri netleştirmek için 2024 oruç ne zaman başlıyor sorusunu araştırır. 

İslamiyet için oldukça önemli olan ramazan ayı ve oruç tutma ibadeti, her yaştan birey için heyecanla karşılanır. Akşam ezanıyla beraber açılan oruç, tüm gün boyunca Allah’a şükretmek ve minnet duygusunun gösterilmesi için tutulur. Evlere bereket yağdıran, insanları aynı sofrada buluşturan, yoksulun halinden anlayıp, yardımcı olmaya yönelten bu mübarek ayda Allah için ibadet edilir. 2024 yılı ile beraber Ramazan Ayı’nın heyecanı geldi. 11 Mart Pazartesi günü başlayacak olan ilk orucu, büyük küçük herkesin heyecanla karşılar.

Oruca Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle Müslümanlar, ibadet ederek Allah’a kulluğunu sunar. Öyle ki bu ayda yapılan her ibadet için niyet önce Allah-ü Teala için yapılmalıdır. Manevi duyguların yoğun bir şekilde yaşadığı bir ay olan Ramazan ayında bu ibadeti yerine getirmek için bir takım hususlar vardır. Oruca nasıl niyet edilir? 

Niyet etmek orucun temel şartlarından biridir. Niyet edilmeden yapılan bu ibadet, sahih değildir. Bu ibadeti yapmak için kalben niyet etmek yeterlidir ancak niyeti dil ile de ifade etmek gerekir. Bu ibadeti gerçekleştirmek için sahura kalkılması da niyet edilmiş sayılır. Ramazan orucu, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesine kadar ki süre içerisinde tutulur. 

Ancak imsak saatinden önce yapılacak olan niyetin geçerli olması için bu vakitten sonra bir şey yenilip içilmemesi ve oruca aykırı davranışların yapılmaması gerekir. Gündüz yapılan niyet caiz değildir. Ramazan orucu için “Niyet ettim Allah rızası için yarınki orucu tutmaya” şeklinde niyet edilir. Aynı zamanda geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde niyet edilmesi de çok faziletlidir. 

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Oruç

Herhangi bir sağlıksal sorunu olmayan yetişkin her bir Müslüman’a, Ramazan Ayı’nda farz kılınmıştır. Oruç tutmak farz mı sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Bir ay boyunca devam eden bu ibadetin bitmesi Ramazan Bayramı ile kutlanır. 2024 Ramazan Bayramı ne zamandır? Ramazan Bayramı, bin aydan daha hayırlı olan Ramazan’nın bittiğini gösteren ve birlik beraberlik içerisinde geçen bir süreçtir. Ramazan Ayı’nı Allah’a kulluk ederek geçiren her Müslüman, Ramazan Bayramı’nda da Allah’a şükreder ve bir sonraki Ramazan’a kavuşmak için dua eder. 2024 Ramazan Bayramı, 10 Nisan Çarşamba gününe denk gelmektedir. 

Ramazan Ayının Önemi

Müslümanlar için kutlu aylardan biri olan Ramazan Ayı, günahlardan arınma, Allah’a yakınlaşma ve ibadet etmenin en kıymetli olduğu aylardandır. Bu ayın hikmeti Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayet ve hadislerde de belirtilmiştir. Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin güçlendiği, kardeşlik bağlanın kuvvetlendiği ve ibadetlerle Allah’a şükrümüzün sunulduğu bir aydır. Ramazan Ayı’nın önemi, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in “Oku” ayeti ile bu ayda Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlamasından da gelir. Bunun yanı sıra Bedir Savaşı’nın zafer ile sonuçlanması da Ramazan ayı içerisinde gerçekleşmiştir. 

Tüm bu önemli olayların yanı sıra bu mübarek ay, Müslümanların bağışlanmasına vesile olan bir aydır. Ramazan ayı içerisinde, yapılan her bir ibadet, tutulan orucun, kılınan namaz, gidilen teravih, okunan Kur’an, kulların bağışlanması için bir fırsattır. Kadir gecesinin fazileti ise Kur’an-ı Kerim’de şöyle belirtilmiştir;

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi)

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir