Blog

Adak Bağışı Nasıl Yapılır?

Adak Bağışı Nasıl Yapılır

Adak Kurbanı, kişilerin dualarının kabul olması, bir isteğinin gerçekleşmesi sonucunda Allah’a vermiş olduğu sözü tutarak kurban kesmesidir. Adak kurbanı, adak bağışı şeklinde de kesilebilir. Kişi, kendisi kesmek istemiyor ve kurbanının ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını tercih ediyorsa, adak bağışı yapabilir. Burada önemli olan Allah-ü Teala’ya verilen sözün tutulmasıdır. Adak kurban bağışı, elinde olanı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak için en güzel imkandır.  Kişinin, dileğinin kabul olması karşısında gelen mutluluğun Müslüman kardeşleri ile paylaşması çok daha makbuldür. Bu anlamda adak kurbanı, hem Allah’a yakınlaşma hem de ihtiyaç sahiplerine bir nebzede olsa destek olmak için pek çok hikmeti içerisinde barındırır. Peki adak bağışı nasıl yapılır? Kimlere adak bağışı yapılır?

Adak Kurban Bağışı Nedir?

Adak Bağışı

Kişiler zaman zaman bir dileğinin, duasının gerçekleşmesi için Allah’a, gerçekleşmesi karşısında yerine getireceğine dair sözler verir. Genellikle duasının kabul olması halinde kurban keseceğine dair söz verilir. Dileğinin gerçekleşmesi karşısında da adak kurbanını kesmesi gerekir. Kendisi kesemiyorsa da adak bağışı ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Adak kurbanı karşılığındaki parayı, ihtiyaç sahibine vermesi, kişinin adak kurbanı sözünü yerine getirdiği anlamına gelmez. Kişiler, kurbanını kendileri kesebileceği gibi birine vekalet vererek de kestirebilirler. Allah-ü Teala’ya verilen söz ancak bu şekilde yerine getirilir. Adak kurban bağışı ise kişinin kurban karşılığına tekabül eden parayı, kurban kesmek niyetiyle farklı bir kişiye ya da kuruma bağışta bulunması demektir. 

Nafile kurban ile vacip kurban arasındaki farklar nelerdir?

Kurban ikiye ayrılır. Bunlar, nafile ve vacip olan kurbandır. Vacip olan kurban ibadeti, maddi durumu iyi olan Müslümanların yılda bir kere Kurban Bayramı’nın gelmesiyle gerçekleşir. Nafile kurban ise vacip olmayan kurbandır. Şifa kurbanı, adak kurbanı, akika kurbanı, şükür kurbanları nafile kurbanlardan olup, sevap kazanmak ve Allah’ın şükrünü kazanmak amacıyla kesilir. Yılın herhangi bir anında kesilmesi mümkün olan bu kurbanı ister kendiniz kesebilir isterseniz de bağışta bulunabilirsiniz. Bağış yolunu tercih ederek uzak veya yakında olan ihtiyaç sahibi kişilere ulaşabilirsiniz. 

Nafile kurbanlarının belirli bir günü yoktur. Yılın her gününde kesilebilen bu kurbanı kişiler kendileri kesebileceği gibi bağış da yapabilirler. Kişinin isteğinin gerçekleşmesinin ardından kısa bir süre içerisinde kurban kesim işleminin yapılması gerekir. Araya çok zaman girmemesi makbuldür. 

Adak Bağışı Nasıl Yapılır?

Adak kurban bağışı nasıl yapılır? sorusu bağışta bulunmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardandır. Bağış yapmak için Misdarder web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bağış işlemleriniz titizlikle yürütülmektedir. Güven ve şeffaflık ile sürdürülen işlemler hakkında her an bilgilendirilirsiniz. Kurban bağışınız, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ihtiyacı olan kişilere ulaştırılır. 

Vekaleten Adak Kurban Bağışı

Adak kurbanından, kişi ve kişinin yakın çevresi faydalanmaz. Bu nedenledir ki adak adayan pek çok kişi, adağını ihtiyaç sahipleri ile paylaşmayı tercih eder. Yakın çevresinde ihtiyaç sahibi olmayan kişiler, vekalet vererek daha uzak noktalara da yardım eli olabilirler. Adak bağışınızı, derneğimiz üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz. Adak kurbanı bağışı niyetiyle yapacağınız her bir bağış işlemi, tarafımızca titizlikle yürütülür ve bağışlarınız ihtiyaç sahiplerine en kısa süre içerisinde ulaştırılır. 

Yapılan her bir bağış ile önceden belirlenen ihtiyaç sahibi kişilere hızlıca ulaştırılır. Kurban kesimi sırasında size özel fotoğraf ve videolar çekilir. Bu bilgiler anbean size aktarılarak, süreçten haberdar olmanız sağlanır. Böylelikle bağışınızın, ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olabilirsiniz. Yapacağınız her bir bağış, belki de onlarca ailenin sofrasında bir öğün yemek, yüzlerinde bir tebessüm olarak geri dönecektir. 

Adak Kurbanı Kesilmezse Ne Olur?

Adak kurbanı niyetinde bulunan kişiler, olayın gerçekleşmesiyle beraber kurbanı kesmelidir. Kişi bir duasının veya dileğinin kabul olması halinde kurban keseceğine dair Allah’a söz verdiyse, dileği kabul olduğunda kurbanı kesmek zorundadır. Dilediğini, bu şarta bağlayan kişiler, kurbanı kesmekle yükümlüdür. Adak adamanın dinimizce bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. 

Kişiler yalnızca kendileri istedikleri için adakta bulunabilirler. Ancak bir kere adakta bulunulması ve dilediğin gerçekleşmesi halinde kişi adağını yerine getirmek zorundadır. Adağın gerçekleştirilmemesi, kişinin günaha girmesin neden olur. Öyle ki Allah’a karşı verilen sözün tutulmaması demektir. Bu da günah olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir