Blog

ÜMMET SOFRASI: İSLAM ALEMİNİN BEREKETİ

ümmet sofrası

Birleşmiş Milletler raporuna göre 2022 yılında 691-793 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. 2023 yılının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde gıdaya olan erişim giderek zorlaşıyor. Ümmet sofrası bu yüzden oldukça önemli. Çünkü gıdaya erişimi olan insanlar yiyeceklerini bu vesileyle aç olan insanlarla paylaşabiliyorlar.

Ümmet sofrası sayesinde farklılıklar ortadan kalkıyor ve insanların aslında eşit olduğu gerçeği bir kez daha anlaşılıyor.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V): “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisinde yardımlaşmanın insanları birbirine yaklaştırdığını vurguluyor.

Birçok İslam alimi de açları doyurmanın faziletini: “İhsan ve ikramın en kıymetlisi, yemek yedirmektir. Zira insanın maddî yapısı, yemek ile kaimdir ve hayat da yemek ile devam eder.” Sözleriyle ifade etmektedir.

Ümmet Sofrası

Ümmet Sofrası

Açları doyurmakla ilgili Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim bizlere: “Onlar, kendilerini açken doyuran ve her çeşit korkudan emin kılan şu evin Rabbine kulluk etsinler.” (Kureyş, 3-4) buyurur.

Ayrıca Allah-ü Teala Kur’an ayetlerinde bizlere:

“…Artık ondan hem kendiniz yeyin, hem de yoksula, fakire yedirin.” (el-Hac, 28)

“…Onlardan hem kendiniz yeyin, hem de ihtiyacını gizleyen ve gizlemeyen fakirlere yedirin…” (el-Hac, 36)

Buyurarak, açları doyuran kişilerin sevap kazanacağını ve Allah’ın da bu kişilerden razı olduğunu söylemektedir.

Peygamber efendimiz de (S.A.V) hadislerinde, açları doyurmanın ne kadar faziletli olduğunu bizlere şu sözlerle ifade etmektedir:

“Hastayı ziyâret edin, aç olanı doyurun, esiri kurtarın!” (Buhârî, Cihâd 171, Et’ime 1, Nikâh 71, Merdâ 4)

“Allah Teâlâ, kıyâmet gününde:

 

«…Ey Âdemoğlu! Ben’i doyurmanı istedim, doyurmadın!» buyurur. Âdemoğlu:

 

«–Sen Âlemlerin Rabbi iken ben Sen’i nasıl doyurabilirdim?» der. Allah Teâlâ:

 

«–Falan kulum senden yiyecek istedi, vermedin. Eğer ona yiyecek verseydin, verdiğini Ben’im katımda mutlaka bulacağını bilmez misin? Ey Âdemoğlu! Sen’den su istedim, vermedin!» buyurur. Âdemoğlu:

 

«–Ey Rabbim! Sen Âlemlerin Rabbi iken ben Sana nasıl su verebilirdim?» der. Allah Teâlâ:

 

«–Falan kulum senden su istedi, vermedin. Eğer ona istediğini verseydin, verdiğinin sevâbını katımda bulurdun. Bunu bilmez misin?» buyurur.” (Müslim, Birr, 43)”

Ümmet Sofrası Nedir?

Ümmet sofraları, dünyanın farklı yerlerindeki hayır sahibi insanların bağışları sonrasında gerçekleştirilen faziletli bir etkinliktir.

Açlık, insanoğlunun tarih boyunca karşılaştığı en kötü imtihanlardan bir tanesidir. Dünyanın pek çok ülkesinde yenmeyen yemekler çöpe atılıp israf edilirken, birçok ülkesinde de insanlar atılan bu yemeklere bile muhtaç bir halde uyumak zorunda kalıyorlar.

2023 yılında 900 milyondan fazla insan açık tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bazı ülkelerde ise obezite yani aşırı yemek sonucu ortaya çıkan hastalık büyük bir sorun haline gelmiştir.

Demek ki bazı ülkelerdeki gıda miktarı aşırı derecede fazlayken, bazı ülkelerde de yok denecek kadar azdır. Oysa ki bu ülkeler, gıdaya erişimin zor olduğu ülkelere yardım etseler açlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Zaten bizce dünyanın en büyük sorunu paylaşmaktır.

Ümmet İftarı Nedir?

Ümmet sofrası hayrının yanı sıra, her yıl Ramazan ayında fakirleri ve ihtiyaç sahiplerinin doyurulmasına vesile oluyoruz.

Afrika ve Asya kıtasındaki ülkeler ve Türkiye’de iftar organizasyonları düzenleyerek, ihtiyacı olan insanlara Ramazan ayı boyunca yardım ediyoruz.

Ümmet iftarı bağışlarınızı da web sitemizi ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Ümmet İftarı

Ümmet İftarı

Ümmet Sofrası Nerelerde Kurulur?

Gıdaya erişim zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarındaki ülkelerde ümmet sofrası kurulur. Hangi ülkenin ihtiyacı varsa o ülkede bu tür etkinlikleri düzenliyoruz.

Erişim sağladığımız ve elimizin uzandığı her ülkede sizlerin de desteğiyle ümmet sofrası kurarak, aç olan insanların hayır duasını alıyoruz.

İnsanlara yardım etmenin hazzını ve aç olan insanların dualarını da, yardım yapan sizler duyuyorsunuz.

Ümmet Sofrası Bağış Miktarları Ne Kadardır?

Gıda fiyatlarına bağlı olarak bağış miktarlarını belirliyoruz. 2023 yılı itibariyle 375 TL ile 7500 TL arasında bir miktar belirledik. Belirlediğimiz miktarlar, kaç kişiye sofra kurulacağına göre de farklılık gösteriyor.

Bağış miktarının belirlenebilmesi için derneğimiz bünyesinde hizmet veren kardeşlerimiz, ihtiyaç sahiplerini belirliyor ve kaç kişilik sofra kurulacağını tespit ediyorlar.

Kısa süren bir araştırma safhasından sonra toplam ne kadar harcanacağı hesaplanıyor. Hesaplanan miktar üzerinden de bağış miktarını belirliyoruz.

Ümmet Sofrası Neden Bu Kadar Önemlidir?

Aslında bu soruyu kendimize sorarsak en güzel cevabı almış oluruz. Kimse aç bir şekilde yatağa girmek ve günlerinin aç bir şekilde geçmesini istemez. İnsanlar yardımlarla birbirlerine kenetlenirler.

Ayrılığın olduğu ve yardımlaşmanın olmadığı yerde gelişmeden ve ilerlemeden bahsedilemez.

Düşünün!

Herkesin birbirine düşman olduğu ve kimsenin kimseye yardım etmediği bir ortamda, huzurdan ve barıştan söz edilebilir mi?

Dil, din ve renk ayrımı yapmadan yardımlaşmak hem dinimizde, hem de kültürümüzde önemli bir yere sahiptir.

İnsanoğlunun barış ve huzur içinde yaşamasının tek yolu yardımlaşmadır. Bilim bile yardımlaşma olmadan gelişme gösteremez.

Ümmet Sofrası Bağışımı Nasıl Yapabilirim?

https://www.misdarder.org.tr/ web sitemizi ziyaret ederek bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Web sitemizin en altında bulunan “online bağış” bölümünden bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Web sitemizdeki Whatsapp hattından bizlere ulaşarak bağış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İletişim sayfamızdaki telefon numaralarını arayarak ve derneğimiz bünyesinde çalışan kardeşlerimizle görüşerek bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Ümmet Sofrası Bağışım Nasıl Ulaşır?

Ümmet sofrası bağışı hayırlarınız gerçekleştiğinde sizleri SMS ile bilgilendiriyoruz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da sizlerin vesile olduğu hayırları paylaşıyoruz.

Yaptığımız paylaşımlarla bağışınızın ulaştığından emin oluyorsunuz.

Ümmet Sofrası Faziletleri Nelerdir?

Allah’ın emirlerinden birisi de fakiri doyurmak ve muhtaç olan insanlara yardım etmektir.

Allah’ın emirlerini yerine getiren Müslümanlardan Allah razı olacağını birçok ayetlerde belirtmiştir.

Sosyal ve psikolojik olarak da yardımlaşmanın olduğu yerde gelişme yaşanır. Ayrıca yardımlaşmanın yaygın olduğu ülkelerde huzur ve bereket hiç eksik olmaz.

İnsanların birbirine güven duyduğu ve birbirlerini sevdiği bir ortam ancak yardımlaşma ile sağlanır.

Ümmet sofrası faziletleri

Ümmet sofrası faziletleri

 

Günlük hayatımızda bile üstesinden gelemeyeceğimiz birçok sorunu yardımlaşmayla çözebiliriz.

Yardımlaşmanın ve birilerine yardım etmenin fazileti çok yüksektir. Yardım eden kişinin bereketi artar. Sadaka veren bin beladan korunmuş olur. Veren el, alan elden üstündür.

Yardımlaşmayı adet edinen insanların işleri hep rast gitmiştir. Günlük yaşamımızda bu duruma defalarca şahit olmuşuzdur.

Açları doyurmanın faziletleri ile ilgili aşağıdaki videoyu izlemek isteyebilirsiniz.

https://youtu.be/rB7wuTtSNDo

 

SIKÇA SORULAN SORULAR:

Ümmet sofrası bağışlarımı nasıl yaparım?

Web sitemizi ziyaret ederek bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bağışlarım yerini buluyor mu?

Yaptığımız paylaşımlarla bağışlarınızın yerini bulduğunu görebilirsiniz.

Ne kadar bağışlayabilirim?

Bağış miktarını öğrenmek için bizleri aramanız yeterli olacaktır.

Ümmet Sofrası Bağışları Nerelere Yapılıyor?

Başta Afrika, Asya ülkeleri olmak üzere, ihtiyaç olunan her yere bağışlarınızı yapabilirsiniz. Derneğimiz yardımıyla ihtiyaç sahipleri belirlenerek yaptığınız bağışları ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıyoruz.

Ümmet Sofraları Ne Zaman Kurulur?

Derneğimiz tarafından sürekli olarak ümmet sofralarının kurulmasını sağlıyoruz. Ayrıca önemli dini günlerde de bu sofraların kurulmasını sağlıyoruz. Yaptığınız bağış miktarının tamamlanması durumunda düzenli olarak sofralar kurularak ihtiyaç sahibi olan kişilerin doyurulmasına vesile oluyoruz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir