Blog

Fitre Ne Demek?

Fitre, sözlük anlamı olarak değerlendirdiğimiz de icat etmek, yaratmak, ikiye bölmek, yarmak manasına gelir. Fıtr kelimesinden türeyen Fitre, Türkçe’ye geçerken değişikliğe uğrayan kelimeler arasında yer alır. Ramazan ayında maddi durumu uygun olmayan kişilere verilen fitre iki türlüdür. Ramazan ayında verilen bu sadakaya, îdü’l-fıtr olarak, harici zamanda verilene ise sadakatü’l-fıtr olarak adlandırılır. Ergenlik çağına gelen ve akli dengesi yerinde olan her Müslüman’ın îdü’l-fıtr vermesi gerekir. Ramazan fitresi, her Müslüman tarafından verilir. 

Ergenlik çağına gelen Müslüman kadın ve erkekler, bu ibadeti yerine getirir. Kadınlar, evlendiklerinde nafakaya tabi olmaları nedeniyle eşleri tarafından ödenir. Zekat, her Müslümana farz kılınan bir ibadettir. Zekatın farz olması nedeniyle bazi İslam alimleri, fitrenin farz olmadığını belirtir. Bu konuda pek çok kişinin görüşü, Ramazan ayında verilen îdü’l-fıtrın vacip sayıldığıdır. 

Fitre Ne Zaman Verilir?

İdü’l-fıtr olarak belirtilen Ramazan ayı içerisinde verilen îdü’l-fıtr amacı yardıma ihtiyacı olan kimselerin yanında olmaktır. Genellikle tek seferde verilen îdü’l-fıtr, bazı din alimlerine göre Ramazan ayının 1. günü de verilebilir. Hz. Muhammed (S.A.V) bir hadis-i şerifinde, fitrenin bayram namazından önce verilmesi gerektiğini buyurmuştur. 

Sağ doğan tüm Müslümanların îdü’l-fıtrı Allah rızası için verilmelidir. Ergenlik çağının altında olan her bireyin îdü’l-fıtr ebeveynleri tarafından veya bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından verilir. Ramazan bayramı gelmeden evvel verilmesi makbul görülen îdü’l-fıtr ne zaman verilir sorusu, bu şekilde yanıt bulur. Bayram sabahına kadar verilmiş olması en doğru olanıdır. 

Zekat Nedir? Kime Verilir, Nasıl Hesaplanır?

Fitre Kimlere Verilir?

İslamiyet’in en güzel yanlarından biri elinde olanı paylaşmaktır. İslami olarak baktığımızda îdü’l-fıtr durumu iyi olan Müslümanların, maddi imkanları dar olan kimselere verdiği sadakadır. İdü’l-fıtr nedir sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Bu görevi yerine getirmek isteyen kişilerin, konu hakkında belirtilen hususlara dikkat etmesi gerekir. Fitre parası kimlere verilir? sorusu sık sık araştırılan başlıklar arasındadır. Bu sorunun yanıtı ise; yetimler, yoksullar, ilim yolunda tahsil gören öğrenciler gibi kişiler şeklindedir. 

Bu noktada îdü’l-fıtr verilemeyeceği kişiler önem arz etmektedir. Kardeşler ve eşler arasında fitre verilmez. Aynı zamanda anne, baba, anneanne, babaanne gibi aile bireylerine de îdü’l-fıtr verilmez. Aile bağları arasında fitre verilebilmesi için kişinin mutlaka yoksul durumda olması gerekir. İdü’l-fıtr aynı zamanda cami, medrese, okul, mescit, köprü, yol yapımı gibi projeler için de verilemez. Müslümanlar arasında verilmesi gerekli kılınan bu yardımlaşma örneğinin temel amacı, yoksul kimselerin bir nebze de olsa yanında olmaktır. 

Fitre Bağışı Nedir?

Fitre bağışı, bu ibadeti gerçekleştirmek isteyen kişilerin îdü’l-fıtr olarak belirlediği miktarı herhangi bir kişiye direkt olarak da verilebilir veya dernek, vakıf, STK’lar bu işe sebep kılınabilir. Kişiler, direk olarak ihtiyacı olan kişilere değil de, STK’lar üzerinden verilene ise, îdü’l-fıtr bağışı denir. Fakat konu hakkında dikkat edilmesi gereken detay, bu bağışın özellikle îdü’l-fıtr olarak kullanılmasını kuruma bildirmektir. Verilen para, ihtiyacı olan kişilere nakdi veya mal olarak verilmesi gerekir. 

İdü’l-fıtr bağışlarınızı derneğimiz aracılığıyla güvenle gerçekleştirebilirsiniz. İster web sitemiz üzerinden isterseniz de iletişim numaramız üzerinden bizlerle iletişime geçerek, yoksul insanlara yardım eli olabilirsiniz. Dünyanın her noktasında, yardıma ihtiyacı olan pek çok insan bulunuyor. Bu kişilerin yanında olmak, sofrasında bir öğün olmak gibi adımlar atarak Müslüman kardeşlerimize destek olabilirsiniz. 

Fitre Nasıl Hesaplanır?

İdü’l-fıtr hesaplaması nasıl yapılır? Ramazan ayının gelmesiyle, îdü’l-fıtr hesaplamasının nasıl yapılacağı sık sık araştırılan konular arasında yerini alır. Bu hesaplama şu şekilde yapılır; 

Yoksul bir kişinin iki öğününü karşılayacak şekilde olmalıdır. Bu noktada ölçüt, 1,5 kilogram buğday, 3 kilogram arpa, 3 kilogram hurma veya bunlara karşılık gelecek düzeyde nakit paradır. Ülkemizde her yıl îdü’l-fıtr fiyatlarının belirlenmesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleşir. Öyle ki her ülkenin ekonomik koşulları farklı olduğu için, her ülkenin kendi dini kurumları tarafından fiyat belirlemesi yapılır. Hesaplama yaparken, Türkiye’de üzüm fiyatları baz alınırken, Arap ülkelerinde ise hurma fiyatları dikkate alınır. 

Fitre Nasıl Verilir?

Müslümanların birbiriyle yardımlaşması için verilen en güzel sadakalardan biri îdü’l-fıtr’dır. İdü’l-fıtr, kişilerin direk ihtiyaç sahiplerine verilebileceği gibi bu amaç doğrultusunda hizmet veren yardım kuruluşlarına da bağışlanabilir. 

Burada temel şart Müslümanlara ulaştırılması ve îdü’l-fıtr niyetiyle verilmesidir. İdü’l-fıtr, verilirken koşullar yerine getirildiği takdirde Allah katında geçerli olmaktadır. Nakit para şeklinde verilebileceği gibi para miktarınca erzak şeklinde de verilmesi mümkündür. Ancak genellikle nakit para olarak verilmektedir. 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir