Blog

Akika Kurbanı Kesilmezse Ne Olur?

Akika kurbanı kesilmezse ne olur

“Akika kurbanı kesilmezse ne olur?” sorusu birçok Müslüman tarafından merak edilen konulardan biridir. Öncelikle akika nedir konusuna bir açıklık getirmek gerekir. Her ne kadar İslam aleminde bu kavram çokça biliniyor olsa da, ülkemizde henüz yaygınlaşmış bir ibadet değildir.

Akika, Arapçada yeni doğmuş çocuğun başındaki saçlara verilen isimdir. Kurban kesildiği gün çocuğun saçları tıraş edildiği için bu kurbana da akika ismi verilmiştir. Peki, akika kurbanı kesilmezse ne olur? Bu kurbanın kesilmesi şart mıdır?

Akika Kurbanı Kesilmezse Ne Olur?

Akika kurbanı nafile ibadetler arasında yer alır. Bu sebeple yeni doğan çocuklar için kurban kesme şartı İslam’da yer almamaktadır. Dolayısıyla akika kurbanı kesilmemesi durumunda herhangi bir hüküm de yoktur.

Akika kurbanının kesilmesi tamamen kişinin isteğine bırakılmıştır. Bu kurban yaygın olarak erkek çocuklar için iki, kız çocuklar için bir tane kesilir. İslam aleminde nafile ibadet olarak çocuklar dünyaya geldiğinde Allah’a şükretmek için akika kurbanı kesilebilir. Akika kurbanının kesilmesi zorunlu olmasa da, eğer kesilecekse bu ibadet vacip kurbanındaki şartlarla yerine getirilmelidir. Yani kesilecek hayvan buna uygun olmalı, kesim İslami kurallara göre yapılmalıdır.

Akika kurbanı kesilmezse ne olur

Akika kurbanı kesilmezse ne olur

Akika Kurbanı Neden Kesilir?

Akika kurbanı kesilmezse ne olur sorusunu yanıtladık. Peki bu kurban neden kesilmektedir? Herhangi bir şartı olmamasına rağmen Müslümanlar neden akika kurbanı kesiyor?

İslam alemindeki inanışa göre, Müslümanlar kendilerine nasip olan her şeyi Allah’ın bir lütfu olarak görürler. Allah’ın istediği dışında hiçbir şeyin olmayacağını kabul eden Müslümanlar, yeni doğan çocukların da Allah tarafından bir hediye olduğuna inanır. Bu nedenle yeni doğan çocuklar için Allah’a şükredilmesi gerekliliği kabul edilmiştir. Tam bu noktada akika kurbanı ibadeti devreye girer. Akika kurbanı sayesinde yeni ebeveyn olmuş Müslümanlar, Allah’a şükürlerini gösterir. Ayrıca bu sayede ihtiyaç sahipleriyle kurban eti paylaşılırken, çocuğun doğumunu da bir nevi topluma duyurulmuş olur.

Akika Kurbanı Vekalet Yoluyla Kesilebilir Mi?

Yeni çocuğu olmuş bir Müslüman, akika ibadetini kendisi yerine getirerek, kurban kesmek isteyebilir. Bunu kendisi yapabileceği gibi aynı zamanda vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Özellikle etrafınızda gerçek ihtiyaç sahipleri yoksa kurbanı bağışlayarak vekaleten kestirmek çok daha anlamlı olacaktır. Vekaletler sözlü ya da yazılı olarak verilebilir.

Mis Darüsselam Derneği olarak, akika kurbanı bağışlarınızda vekaletinizi alarak, kurbanın gerçek ihtiyaç sahiplerine, mağdur ve mazlum insanlara ulaşmasını sağlıyoruz. Dernek gönüllülerimiz tarafından titizlikle seçilen kurbanlık hayvanlar, İslam dininin gereklilikleri yerine getirilerek kesilmektedir. Sonuç olarak yine İslam dininin buyurduğu üzere, kurban payları savaş mağdurları, yoksullar, öğrenciler, kimsesizler gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Derneğimize yapılan kurban bağışlarında güven duygusunun hiçbir şekilde zedelenmemesi için kesim ve dağıtım videoları da hayırseverlerimize ulaştırılmaktadır. Derneğimiz yapılan bağışın ardından en geç 3 gün içerisinde tüm videoları ve görselleri tarafınıza iletmektedir. Bu sayede hayırseverlerimiz kalpleri de yaptıkları bağış açısından mutmain olmaktadır.

Akika kurbanı kesilmezse ne olur

Akika kurbanı kesilmezse ne olur

Akika Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Akika kurbanı kesilmezse ne olur konusunu detaylarıyla birlikte yukarıda ele aldık. Peki, akika kurbanı kesmek istiyorsanız ve bunu bağış yapacaksanız nasıl bir yol izlemelisiniz?

Öncelikle tavsiyemiz, resmi olarak yetkisi olan kurban organizasyonlarını tercih etmenizdir. Bu kuruluşların web siteleri ve mobil uygulamaları üzerinden bağış yapmak artık günümüzde çok kolay hale gelmiştir. Akika kurbanı bağışı konusunda detaylı bilgilere diğer yazılarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Bağışınızı online şekilde tamamlayabileceğiniz gibi bizimle iletişime geçerek aklınızdaki tüm sorulara ayrıntılı yanıtlar da alabilirsiniz.

Akika kurban bağışınızı derneğimiz aracılığıyla kestirebilir, ihtiyaç sahiplerine gittiğinden emin olabilirsiniz. Derneğimiz bu kesimleri, yoksulluğun had safhada olduğu Afrika’da gerçekleştirmektedir. Bu sayede hem mağdur insanlara yardım etmiş hem de Allah’a doğan çocuğunuz için şükretmiş olursunuz.

İslam alimleri yeni doğan çocuğa kesilen bu kurban sayesinde, Müslümanların Allah’ın rızasını kazanabileceğini, çocuklarını koruması için ona dua edebileceklerini belirtmektedir. Tüm bunlarla birlikte akika kurbanının kesilmesinin bir zorunluluk olmadığını ve Allah’a şükretmek için böylesi ihtiyaçlarınız olmadığını da unutmamalısınız.

Bu yazımızda akika kurbanı kesilmezse ne olur sorusunun yanıtlarını ayrıntılı bir şekilde vermeye çalıştık. Bu hayırlı ibadeti yerine getirmek için bağış sayfamızı inceleyerek, akika kurban fiyatları hakkında da detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir