Blog

Akika Kurbanı Şartları

Akika Kurbanı Şartları

Kurban ibadeti, iki farklı şekilde yerine getirilir. Biri vacip, ikincisi ise nafile olarak adlandırılmıştır. Nafile kurbanlardan biri de akika kurbanıdır. Akika kurbanı şartları da merak edilen hususlardandır. Maddi durumu uygun olan tüm Müslümanlar, Kurban Bayramı geldiğinde Allah’a şükrünü sunmak ve kulluğunu göstermek için küçükbaş veya büyükbaş olmak üzere kurban keser. 

Maddi durumu elverişli olan kişilerin kurban kesmesi vaciptir. Bunun yanı sıra adak, akika, şükür, sadaka ve şifa kurbanları da vardır. Bu kurbanlar ise nafile kurbanlar olarak kabul edilir. Akika Kurbanı da nafile kurbanlar arasında yer alır ve yeni doğan bebekler için kesilir. 

Akika Ne Demek?

Akika Kurbanı

Yeni doğan bebeklerin kafasındaki saçlara akika denir. Akika kurbanı ise yeni doğan bebeklerin sağlığı, sıhhati ve şükür için kesilir. Akika ne demek? sorusu sık sık araştırılan ve merak edilen bir başlıktır. Arapça kökenli bir kelime olan Akika, yeni doğan bebeklerin kafasındaki saçlar demek olup, aynı zamanda kurban ve kurban edilen hayvan anlamına da gelir. 

İslamiyet’te, özellikle çocuğun doğumundan sonra çocuğa niyet edilerek kesilir. Genellikle doğumdan sonraki yedinci gün kesilen bu kurban, zorunlu olan bir kurban olmayıp, kişilerin Allah’a şükrünü sunması için kesilir. Kız veya erkek çocuk için Allah’a şükretmek amacıyla kesilen kurban olarak adlandırılan akika kurbanının faziletleri çok büyüktür. 

Akika Kurbanı Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı şartları öğrenilerek, şartlarına uygun şekilde kesilmelidir. Akika kurbanının ve kurbanı kesecek kişinin şu şartları karşılıyor olması gerekir. Bu şartlar şu şekildedir;

  • Çocuğu için bu kurbanı kesmek isteyen kişinin, kız veya erkek çocuğunun doğmuş olması gerekir. 
  • Bu faziletli kurbanı kesecek kişinin, ergenlik çağına ulaşmış ve akli dengesinin de yerinde olması gerekir. 
  • Kişinin kendi maddi durumunun kurban kesecek yeterlilikte olması gerekir. 
  • Kesilecek kurbanın ise kurbanlık şartlarını karşılıyor olması şarttır. 

Yukarıda yer alan akika kurbanı şartları karşılanması halinde bu kurbanın faziletlerinden faydalanmak mümkün olur. Akika kurbanı kesildiğinde ailenin etinden yiyip, yemeyeceği merak edilir. Akika’da, bu şekilde bir ayrım yoktur. Kesen kişi de ailesi de kurban etinden yiyebilir. 

Bu hayırlı kurban hakkında doğru bilinen bir yanlış vardır ki o da; erkek çocuklar için iki tane, kız çocuklar için bir tane kesileceğidir. Kız veya erkek çocuklar için akika kurbanı bir tane kesilmektedir. Öyle ki Hz. Muhammed (S.A.V) torunları Hasan ve Hüseyin için birer adet koç niyet ederek kesmiştir. 

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Kurban Bayramı’nda kesilen kurban, Müslümanlar için belirli bir aralıkta kesilmesi vacip olan kurbandır. Bayram zamanı kesilen kurbandan farklı olarak bu kurban, nafile bir kurban olduğu için kesin bir zaman dilimi yoktur. 

Kız veya erkek çocuk sahibi olan kişiler tarafından kesilen bu kurban, bebeğin doğumundan 7 gün sonra kesilir. Bu zaman diliminde kesilemediyse, ilerleyen bir dönemde de kesilebilir. Ancak makbulü, niyet edildiyse en kısa zaman içerisinde kesilmesidir.  

Akika Kurbanı Neden Kesilir?

Nafile kurbanlar arasında yer alan akika kurbanı neden kesilir? Müslümanlar, Allah’a şükrünü sunmak ve onun isteği dışında hiçbir şeyin olmayacağı bilincini göstermek için çeşitli ibadetler yapar. Bunlardan biri de kurban kesmektir. 

Allah’ın kendilerine nasip ettiği anne baba olmaya karşı sunulan şükür, yeni doğan bebeklerin de Allah’ın izniyle hayat bulduğuna iman ederek bu duruma karşı şükrünü ifade etmek için kesilir. Müslümanlar, kurban keserek hem Allah’a şükretmiş hem de kurban etini paylaşarak yeni doğan çocuklarının mutluluğunu Müslüman kardeşleriyle paylaşmış olur. 

Akika Kurbanı’nı Kimler Kesebilir?

Akika kurbanı kesmek, yeni doğan çocuğun babasının yerine getirmesi gereken ibadetlerden biridir. Kişi, kurbanı kendi imkanlarıyla kesebileceği gibi kurban bağışı yoluyla da gerçekleştirebilir. 

Ancak çocuğun babasının olmaması veya babanın kurban kesecek maddi yeterliliği olmaması halinde babanın vekalet vermiş olduğu bir kişi de yeni doğan bebek için kurbanı kesebilir. Bu kurbanın kesilmesi için herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak maddi durumu elveren kişilerin çocukları için kesmesi de son derece makbuldür. 

Nasıl Akika Kurbanı Bağışı’nda Bulunabilirim?

Misdarder derneği olarak yeni doğan çocuklarınız için Allah’a şükrünüzü göstermek adına kurbanlarınızı kesiyor ve ihtiyacı olan yerlere ulaştırıyoruz. Kurbanı bağış çalışmalarımızdan faydalanmak için sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim numaramız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Akika niyetiyle Akika Kurbanı Şartları karşılayarak keseceğiniz kurbanı bağışı yoluyla gerçekleştirerek, elde edilen etin tamamını yardıma muhtaç kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir