Blog

Ramazan Takvimi 2024 – Ramazan Ne Zaman? İlk İftar, İlk Sahur, İlk Teravih Hangi Gün?

2024 Ramazan ayının gelmesiyle beraber ilk iftar, ilk sahur ve ilk teravih belli oldu. Her yıl Ramazan ayının gelmesiyle bir mutluluk kaplar Müslümanların kalbini. On bir ayın sultanı her yıl sabırsızlıkla beklenir ve geldiğinde bereketiyle gelir. Tüm Müslümanlara farz kılınan oruç ibadeti, Ramazan ayında yerine getirilir. Sizler için Ramazan Takvimi 2024 hazırladık. 2024 Ramazan ne zaman?, İlk İftar ne zaman?, İlk sahur ne zaman?, İlk teravih ne zaman? gibi soruların yanıtı nedir? Soruların yanıtını almak için yazımızda yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz. 

Ramazan Ne Zaman? Ramazan Takvimi 2024

On bir ayın sultanı Ramazan ayı bu yıl Mart ayına denk geliyor. 11 Mart Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan Ayı, bin aydan daha hayırlı bir ay olup, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi’ni de içinde barındırır. Bir ay boyunca oruç ibadetini yerine getireceğimiz bu mübarek ayın her gün ayrı faziletlidir. Bu ayın faziletlerinden ve bereketinden faydalanmak için her günü ibadetle geçirebilirsiniz. 

2024 İlk Sahur Ne Zaman? Ramazan

2024 yılı gelmesiyle beraber Diyanet İşleri Başkanlığı, dini günler takvimini açıklar. Bu takvime göre 11 Mart Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan Ayı ile ilgili bazı sorular merak edilir. Bunlardan biri de ilk iftarın ne zaman olduğu sorusudur. 10 Mart Pazarı, Pazartesiye bağlayan gecede Müslümanlar ilk sahurunu yapacaklar. Sahur, tutulacak oruca hazırlık olarak nitelendirilir. Oruca niyet etmeden önce gerekli fiziksel hazırlıkların yapıldığı, vücudun su ve gıda ihtiyacını geceden karşılandığı saat dilimidir. 

2024 İlk İftar Ne Zaman?

İftar, oruç ibadetini yerine getiren bireylerin akşam ezanı okunmasıyla beraber orucunu açtıkları andır. İftar, gün boyu tutulan orucun, belirlenen zaman ve dinimize uygun şekilde sonlandırılması anlamına gelir. Oruç ibadetinin temel parçalarından olan bu süreç, oruç tutan kişiyi fiziksel ve manevi anlamda güçlendirir. 

2024 İlk Teravih Ne Zaman?

Ramazan Takvimi 2024 hazırladık. 2024 Ramazan ne zaman?, İlk İftar ne zaman?, İlk sahur ne zaman?, İlk teravih ne zaman?

Ramazan Takvimi 2024 hazırladık. 2024 Ramazan ne zaman?, İlk İftar ne zaman?, İlk sahur ne zaman?, İlk teravih ne zaman?

11 Mart Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı, Müslümanlar tarafından heyecanla beklenir. Ramazanın gelmesiyle oruçla beraber birçok ibadet yaparız. Bunlardan biri de teravihtir. Yatsı namazıyla beraber kılınan teravih namazı 10 Mart Pazar günü gerçekleşir. Teravih namazında Müslümanlar bir araya gelerek, hep birlikte ibadet ederler. 

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Sizler için Ramazan Takvimi 2024 hazırladık. İlk İftar ne zaman?, İlk sahur ne zaman?, İlk teravih ne zaman? sorularını cevapladıktan sonra 30 gün boyunca devam eden Ramazan ayının ardından Ramazan Bayramı gelir. Müslümanlar, bayram zamanını en güzel şekilde geçirmek için aileleriyle bir araya gelir ve aynı sofranın bereketini paylaşırlar. 

  • 9 Nisan 2024 Salı          Ramazan Bayramı Arefesi (Yarım gün)
  • 10 Nisan 2024 Çarşamba    Ramazan Bayramı 1. Gün
  • 11 Nisan 2024 Perşembe     Ramazan Bayramı 2. Gün
  • 12 Nisan 2024 Cuma            Ramazan Bayramı 3. Gün

Ramazan Orucu ile İlgili Ayetler

Müslümanların hep birlikte ibadet ettiği bir dönem olan Ramazan Ayı, birçok fazileti içerisinde barındırır. Ramazan orucunun faziletleri Kur’an-ı Kerim’de de belirtilmiştir. Ayetlerle ve hadislerle belirtilen Ramazan orucu faziletlerinden faydalanmak için bu mübarek ayın her anını ibadetle geçirmek önemlidir. 

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara-185).

Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar , rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe 112)

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara – 187)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir