Blog

Kadir Gecesi Önemi ve Faziletleri

Kadir Gecesi önemi

Allah-u Teala’nın Müslümanlara armağan ettiği en kıymetli gecelerden biridir Kadir Gecesi ve Kadir Gecesi Önemi merak edilir. Bin aydan daha hayırlı ve bereketiyle bol bu kıymetli gecenin her dakikası ibadetle geçirilmelidir. İslam alemi için en önemli gecelerden biri olan bu gece, ibadet edilerek geçirilir. Bu kutlu gecede yapılan tüm ibadetlerin sevabı kat kat fazlası olarak yazılır. Bu geceyi ibadetle geçiren ve tövbe eden kulların, tüm günahları silinir. 

12 ayın sultanı Ramazan Ayı içerisinde olan Kadir Gecesi günü oruç tutmak, namaz kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak faziletli ibadetlerin başında gelir. 

Kadir Gecesi Nedir?

Kadir Gecesi, Müslümanlar için en kıymetli aylardan biridir. Kadir Gecesi, Ramazan Ayı içerisinde icra edilir. Peki Kadir Gecesi’nde ne oldu? Ramazan Ayı’nın 27. günü olarak kabul edilir. Kur’an-ı Kerim, bu kutlu gecede yani Ramazan’ın 27. günü, Cebrail aracılığıyla Peygamberimize (S.A.V) vahiy yoluyla indirilmeye başlanmıştır. 

Kadir Gecesi

Kutsal kitabımız ilk olarak bu gecede indirilmeye başladı. Bu nedenle bu gece Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olarak kutsal sayılmış ve geçmişten bugünümüze ibadetle geçirilmiştir. Bu kıymetli gecede Kur’an okunur, bol bol Allah zikredilir, salavat getirilir ve nafile namazları kılınır. İbadetin en faziletli olduğu bu mübarek gün, tüm Müslümanlar için Allah’a kulluk kapılarının açıldığı bir gündür. 

Kurban Bağışının Dindeki Yeri

Kadir Gecesi Önemi ve Anlamı Nedir?

Kadir Gecesi’nin hikmeti son derece büyüktür. Kadir Gecesi önemi, Müslümanlar için oldukça büyüktür. 2024 Kadir Gecesi ne zaman sorusu sık sık araştırılmakta olup, Ramazan Ayı ile beraber gelmektedir. 5 Nisan Cuma günü icra edilecek olan bu kutlu gece, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gecedir. Kutsal kitabımızın kırk yedinci suresi El Kadr suresinde Kadir Gecesi’nin; “bin aydan hayırlı olduğu” belirtilir. Bu nedenledir ki, Müslümanların bu kıymetli geceyi ibadetle geçirmesi uygundur. 

Ramazan Ayı’nın 27. gecesinde icra edilen bu kıymetli gecede inen Kur’an-ı Kerim’in Kadr Suresi’nde;

“Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir kişi için inerlerde inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir.” buyurur. 

Kadir Gecesi Fazileti Nedir?

İslam dünyasının en faziletli ve kutsal gecelerinden biri şüphesiz ki Kadir Gecesi’dir. Bu mübarek gecenin faziletlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kur’an-ı Kerim, Ramazan Ayı’nın 27. gecesi yani Kadir Gecesi’nde inmeye başlamıştır. 
  • Bu mübarek gecede yapılan her bir ibadet, içerisinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan yapılan ibadetten çok daha kıymetlidir. 
  • Gelecek yıl içerisinde yaşanacak olan her türlü hadise bu gecede meleklere bildirilir. 
  • Bu mübarek gecenin faziletlerinden bir diğeri ise Cebrail ile daha pek çok meleğin yeryüzüne inmesidir. 
  • Tanyerinin ağarmasına kadar geçen süre esenlikle geçmektedir. 
  • Yeryüzüne inen her bir melek uğradıkları mü’minlere selam vererek onları şereflendirir. 

Kadir Gecesi Önemi ve bu gece yapılan her bir dua, her bir zikir Allah katında çok makbuldür. Bu gecenin faziletlerinden faydalanmak için her dakikasında ibadet edilmelidir. 

Kadir Gecesi’nde Okunacak Dua

Her bir Mü’min bu geceyi ibadetle geçirmelidir. Gaflete yenik düşmemeli ve gecenin her dakikasını ibadet ve taatla en güzel şekilde değerlendirmelidir. Ebu Hüreyre’nin (r.a.) rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Leyletü’l-Kadir, 1)

Hz. Aişe (r.anha) demiştir ki; Resulullah’a (S.A.S):

“Ey Allah’ın Rasulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Resulullah (S.A.S):

“Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu anni: Allah’ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet, diye dua et.” (Tirmizi, Deavat, 89) buyurdu.

Kadir Gecesi ile İlgili Hadisler

Bu kutlu geceye dair söylenmiş onlarca hadisi şerif vardır. Bu hadisi şerifler ile beraber bu gecenin önemi ve faziletleri en iyi şekilde açıklanmıştır. Bu hadislerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür; 

  • Taberani: “Kadir gecesi mülayim ve oldukça açık olur. Asla soğuk ve sıcak değildir. O günden sonra olan sabahın güneşi ise zaif ve kızıldır. Tüm insanlara aydınlık vardır.”

  • Taberani: “Kadir gecesinde bulut olmaz. Yağmur ve rüzgar da yoktur. Soğuk veya sıcak olmaz. O geceden sonra güneş çok güzel bir şekilde doğar. Kimseyi yakmaz, herkese yol gösterici ışık yayar.”

  • Sahihul Camii-s Sağır: “Kadir gecesinde başını kaldırıp göğe bakan kişiler yıldızların kaymadığını göreceklerdir. Bu gece yıldızlar kaymaz, her şey ibadete durur.”

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir