Blog

Kurbana Mani Olan Kusurlar Nelerdir?

Kurban, Allah’a teslimiyet göstermenin, onun rızasını kazanmanın ve verdiği nimetlere şükretmenin en güzel yoludur. Allah rızası için kesilen kurbanın sevabı çok büyük olup, kişinin hanesine, işine bereket getirir. Aynı zamanda toplumsal birlik ve dayanışmanın da yaşandığı Kurban Bayramı günleri yaklaşırken, kurban edilecek hayvanın nasıl olması gerektiği konusunda araştırmalar yapılmaya başladı. Kurbana mani olan kusurlar nelerdir?, Kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalıdır? gibi sorular sık sık gündeme geliyor. 

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından heyecanla karşılanan bir dönem olup, dinimizde de önemli bir bayramdır. Bayram günleri geldiğinde Müslümanlar, kurban keserek Allah’a şükrederler. Bunun yanı sıra kurbandan elde ettikleri etlerin bir kısmını da ihtiyaç sahibi ailelere dağıtırlar. Kurban ibadetini yerine getirirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunların en önemlisi kurban edilecek hayvanın sahip olması gereken nitelikler. 

Kurban Edilmeye Mani Olan Hususlar

kurban

Kurban ibadetini yerine getirmek için seçilen hayvanlar, kulların Allah-ü Teala’ya gösterdiği sonsuz teslimiyetin bir nişanesidir. Kurban edilecek hayvanın herhangi bir kusur ve eksiklik taşımaması, ibadetin daha değerli bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Bu anlamda, kurban edilecek hayvanın hastalık ve kusurlardan uzak olması gerekir. Bu nedenle sakat, azaları eksik ve hasta hayvanların kurban edilmek için seçilmemesi gerekir. Kurban edilmeye engel olan kusur ve sakatlıklar Peygamber Efendimiz (S.A.V) tarafından şu şekilde açıklanmıştır; 

“Dört kusur(dan birisi) bulunan hayvanın kurban edilmesi caiz değildir. Açıkça belli olan körlük, açıkça belli olan hastalık, belli olan topallık, iliği kurumuş derecede zayıflık” (Ebû Dâvûd, Edâhî, 6).

Kurbana mani olan kusurlar nelerdir?

İslam alimleri, hadisi şerifte geçen ifadelere dayanarak, bir hayvanı kurban etmeye engel olacak kusurları şu şekilde ifade etmiştir; 

 • Dişlerinin çoğu düşmüş olmak,
 • Kesileceği yere gidemeyecek kadar topal olmak,
 • Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olmak,
 • Doğuştan kulakları bulunmamak ya da kulaklarının yarısından çoğu kesilmiş veya kopmuş olmak,
 • Kuyruğunun yarısından çoğu kopmuş yahut kesilmiş olmak,
 • Memelerinin başları kesik/kopmuş olmak,

Kurban edilecek hayvan bu kusurlardan birini taşıyorsa, o hayvan kurban edilemez. Kurbanlık hayvan satın alınırken, bu kusurların olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer satın aldıktan sonra bu kusurların olduğu fark edilirse ve kişinin maddi imkanları yerindeyse yeni bir kurbanlık satın alması gerekir. Ancak yoksul bir kişinin satın aldığı kurbanlık hayvanda bir kusur olması halinde, tekrar kurbanlık alamıyorsa, bu hayvanı kurban edebilirler. Öyle ki fakir ve yoksul kimseler kurban kesmekle yükümlü değildir. Bu kişilerin kestiği kurban vacip değil müstehaptır. Müstehap olan ibadetler temel kuralı kolaylık sağlanmasıdır. 

Hayır Kurumlarına Vekalet Vererek Kurban Kesmek Caiz midir?

Kurban Edilecek Hayvanlar Hangi Nitelikleri Taşımalıdır?

Kurban ibadetini yerine getirmek için seçilen hayvanın; sağlıklı, tüm organları tam ve besili olması gerekir. İbadet olarak kurban kesmek için hayvanın hem sağlıklı hem de azalarının tam olması gerekir. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf, bakımsız, düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarından biri veya ikisi kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya tamamı dökük hayvan Allah yolunda kurban edilmez. Ancak kurban edilecek hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif de olsa hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin yarısından azının olmaması kurban edilmesi için engel değildir. 

Bununla beraber kesim yerine kadar gidemeyecek derecede topal olan hayvanların da kurban edilmemesi gerekir. Buna göre hayvanın değerini düşürecek herhangi bir nitelikte kusura sahip olan hayvan kurban edilmemelidir. Kurban ibadetini dinimize uygun şekilde yerine getirmek için belirtilen hususlara dikkat etmek önemlidir. 

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman?

2024 Kurban Bayramı ne zamandır? Bayram tatili kaç gündür? gibi sorular, bayram yaklaşırken sık sık araştırılan konu başlıkları arasındadır. Kurban Bayramı günleri şu şekildedir;

 • Arefe: 15 Haziran 2024 Cumartesi
 • Kurban Bayramı (1. Gün): 16 Haziran 2024 Pazar
 • Kurban Bayramı (2. Gün): 17 Haziran 2024 Pazartesi
 • Kurban Bayramı (3. Gün): 18 Haziran 2024 Salı
 • Kurban Bayramı (4. Gün): 19 Haziran 2024 Çarşamba

Bu tarihler arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı, hem resmi tatil günlerdir hem de tüm İslam aleminin huzurla, ibadetle dolu dolu geçirdiği günlerdir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir