Blog

Kandillerde Neden 2 Gün Oruç Tutulur?

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur diye hiç merak ettiniz mi? Kandiller, tüm İslam dünyasında manevi olarak önemsenen ve milyonlarca Müslümanın ibadet ettiği günlerdir. Kandillerde 2 gün oruç tutmak ise oldukça yaygındır.

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur sorusuna geçmeden önce bu sorunun neden ortaya çıktığını bilmek gerekir. Son yıllarda kandil zamanlarında oruç tutulmasına ilişkin birçok tartışma yaşanmıştır. Bu noktada İslam alemi toplumları kandil gecesi orucuna dair farklı yorumlarda bulunmuştur. Kimi toplumlarda kandil gecesinde tek bir gün oruç tutmanın yeterli olacağı öne sürülmüştür. Başkaca toplumlarda ise kandil ve takip eden gün oruç tutulması savunulmuştur.

Kandillerde tutulan oruç, birçok Müslüman için manevi açıdan daha tatmin edici bir ibadettir. Buna karşın kaç gün oruç tutulacağı da kafa karıştırıcı olabilir. Bu yazımızda kandillerde neden 2 gün oruç tutulur, sorusuyla birlikte konu hakkındaki başka birçok soruya da yanıt olmaya çalışacağız.

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur

Kandillerde Neden 2 Gün Oruç Tutulur?

Kandil günlerinde iki gün oruç tutma adeti hadislere dayanmaktadır. Hazreti Muhammed (S.A.V.) Miraç Kandili gündüzünde oruç tutmuştur. Bu neden Miraç Kandili’nde oruç tutmak sünnettir.

Mevlid Kandili’nde 2 gün oruç tutulmasının temel nedeni ise yine Hazreti Muhammed’in Cuma günleri oruç tuttuğu ve bu günleri çift oruçlu olarak geçirdiği rivayetine dayanmaktadır. Bu konu farklı mezheplerde farklı şekillerde yorumlanmıştır. Bu nedenle kişinin mezhebine, inancına ve geleneklerine bağlı olarak farklı uygulamalar ortaya çıkmıştır.

İslam alimleri, kandil günlerinde tutulan orucun büyük sevabı olduğunun altını çizmektedir. Bu konuda genel geçer bir fikir birliğinin bulunmaması nedeniyle, kişi hangi uygulamayı benimseyeceğini kendisi tercih edebilir.

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi konu hakkındaki diğer merak edilen sorulara geçebiliriz.

Kandil Orucu Farz Mıdır?

Kandil gecelerinde tutulan oruç farz değil sünnettir. Bu konuda İslami kaynakların içerisinde farz olduğuna dair hiçbir hüküm yoktur. Kandil gecelerinde tutulan oruç genellikle Hazreti Muhammed’i anmak ve sevap kazanmak için yapılır.

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur

Kandil gecesi tek gün oruç tutulur mu?

Kandil Gecesi Tek Gün Oruç Tutulur Mu?

Kandil gecesinde herhangi bir oruç tutma zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla iki ya da tek gün oruç tutmanız farz değildir. Kuran ve hadislerde bu gecelere dair özel bir oruç tutulması emredilmemiştir. Sonuç olarak, kandil gecelerinde tek gün ya da iki gün oruç tutulabileceğiniz gibi aynı zamanda hiç tutmayabilirsiniz.

Bazı Müslüman toplumlarında kandil gecesinde oruç tutulduğu bilinmektedir. Kimi toplumlarda ise hiç oruç tutulmazken yalnızca ibadet, dua ve manevi birtakım aktiviteler yerine getirilir.

Kandil gecesinde oruç tutmak sünnettir ve tamamen kişinin kararına bağlıdır.

Kandil Cuma Gününe Denk Gelirse Oruç Tutulur Mu?

Müslümanlar için özel bir gün kabul edilen ve derin anlamlar taşıyan kandil gününde, oruç tutulmasına ilişkin kimi soruları yanıtladık. İslam alimleri bu gecelerde Allah’a dua edilmesini ve ibadet edilmesini tavsiye eder. Bununla birlikte oruç tutma noktasında Kuran-ı Kerim’de herhangi bir farza yer verilmemiştir. Eğer kandil Cuma gününe denk gelirse bu günde oruç tutmak müstehap olabilir. Yani Cuma gününe denk gelen bir kandilde oruç tutarsanız bunun güzel ve sevap kazandıran bir yönü olabilir. Buna karşın yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir zorunluluk yoktur.

Herhangi bir sağlık sorununuz ya da oruç tutmayı engelleyen mazeretleriniz yoksa Cuma günleri oruç tutmak normal şartlarda da sünnettir. Yani bu tavsiye edilen bir davranıştır. Buna karşın hangi güne denk gelirse gelsin kandil ya da Cuma günlerine özel bir oruç farzı söz konusu değildir.

Kandillerde Neden 2 Gün Oruç Tutulur?

Çift gün oruç tutulur mu?

Çift Gün Oruç Tutulur Mu?

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur sorusu soranlar, normal zamanlarda çift gün oruç tutup tutulmayacağını da merak ederler. Bu konu tüm İslam aleminde oldukça açıktır. Dilenen herhangi bir zamanda çift gün oruç tutulabilir.

Kişiler, farz ya da sünnet olmaksızın yalnızca kişisel ibadetleri amacıyla çift gün oruç tutabilir. İslam hükümlerinde ve geleneklerinde buna karşı herhangi bir engel belirtilmemiştir. Kişiler istedikleri herhangi bir zamanda çift gün oruç tutabilir. Bununla birlikte Aşure günü günlerde kimi Müslümanlar özel olarak çift gün oruç tutmayı tercih etmektedir.

Kandillerde neden 2 gün oruç tutulur, bugünlerde tek gün oruç tutulur mu gibi soruları yanıtladık. Tüm bunları bir kenara koyarsak, bu oruçların farz oruçların yerine geçmeyeceği unutulmamalıdır. Bunlar nafile yani sünnet orucu olarak kabul edilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir