Blog

Kadir Gecesi Ne Zaman 2024

Tüm İslam alemi için önem arz eden günlerden biri olan Kadir Gecesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanla bekleniyor. 2024 kadir gecesi ne zaman? soru sık sık gündeme gelirken, kadir gecesi müminlerin bol bol ibadet etmesi gerekir. Öyle ki bu kutlu gecede yapılan ibadetlerin sevabı kat kat fazladır. Bu gece sevap gecesi olup, her dakikası Allah’a ibadet ederek geçirilmelidir. Kadir Gecesi’ni ibadet ve tövbeyle geçiren Müslümanların tüm günahları silinir. 

Ramazan ayının içerisinde yer alan bir gece olan Kadir Gecesi, günü Müslümanlar oruç tutabilir, namaz kılabilir, Kur’an okuyabilir, dua edebilir ve her an Allah’a ibadet edebilirler. Öyle ki günahların affı için Allah’a sığınanların günahları affolur. 

2024 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Kadir Gecesi Nedir?

kadir gecesi

İslam alemi için oldukça önemli gecelerden biri olan Kadir Gecesi, her anı faziletle dolu bir gündür. Bin aydan daha hayırlı Ramazan Ayı’nın 27. gecesi olan 5  Nisan gecesi idrak edilecektir. 10 Nisan günü ise Ramazan Bayramı kutlanacaktır. Ramazan Ayı’nın 27. günün gecesinde Allah tarafından kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, Cebrail aracılığıyla Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (S.A.V) vahiy olarak indirilmeye başlandı.

 Kur’an-ı Kerim ilk kez bu gecede indirilmeye başlanmış ve bu gece hayırlı olarak kabul edilmiştir. Bu mübarek gecede tüm İslam alemi Kur’an-ı Kerim okur, Allah’ı anar, bol bol salavat getirir ve nafile namazları kılarak ibadet eder. Her anını ibadetle geçiren Müslümanlar, Allah katında büyük sevap işlemiş olurlar.  

Kadir Gecesi Kandil Mi?

Kadir Gecesi kandil mi sorusu sık sık araştırılan ve yanıt aranan bir sorudur. Kadir Gecesi, tıpkı Berat, Miraç, Regaip ve Mevlit geceleri gibi kandil olarak sayılmaktadır. Bunun nedeni ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde 2. Selim bu geceyi camilerin minarelerinde kandiller yakarak kutlanmasını emretmiştir. Bu sebeptendir ki, Kadir gecesi kandil olarak kabul edilmiş ve Müslümanlar tarafından da kandil olarak isimlendirilmiştir. 

Kadir Gecesinde Ne Olmuştur?

Allah-ü Teala’nın, Kur’an-ı Kerim’i Cebrail vahiy meleği aracılığıyla, Hz. Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) ilk kez vahiy yoluyla indirmeye başladığı gün Kadir Gecesi’dir. Cebrail, bu geceden sonra Kur’an-ı Kerim vahiy yoluyla Hz. Peygamber Efendimiz’e indirmeye başlamıştır. Tarihsel olarak bakıldığında Kadir Gecesi, bu kutlu gece Ramazan Ayı’nın son günlerine denk gelmektedir. 

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetini bu gece Cebrail aracılığıyla dünyaya indirmeye başlamıştır. Uzun bir süre sınanmasının ardından Hz. Peygamber, Cebrail meleği ile karşı karşıya gelir. Cebrail, Hz. Peygamber Efendimiz’e, “Oku” der. Böylece Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti dünyaya indirilmiş olur. 

Kadir Gecesi Anlamı ve Önemi Nedir?

Kadir Gecesi’nin önemi son derece kıymetlidir. Tüm İslam alemi için büyük bir öneme sahip olana Kadir Gecesi, tüm insanların Allah’ın nuruyla, bereketliyle, hikmetiyle tanışmaya başladığı gün olup, İslam dininin temelleri atılmıştır. Bu geceyle birlikte, kız çocukları toprağa gömülmekten kurtarılmış, putperestliğin sonu gelmiş ve cahiliye karanlığı ortadan kaldırılarak insanlar zulümlerden kurtulmuştur. 

Tüm insanların Allah’ın nuruyla tanışması olarak nitelendirilen bu kıymetli gece ile Allah’a her zamankinden daha fazla sığınılmalıdır. Kur’an-ın indirilmeye başlamasıyla beraber cahiliye dönemi sona ermiş ve insanlık için yeni bir dönem başlamıştır. İnsanların birbirini ezdiği, hır gördüğü veya eziyet ettiği dönemler bu gecenin hikmetiyle geride kalmıştır. 

Kadir Gecesi Fazileti Nedir?

Müslümanların rehberi, yol göstericisi olarak kabul edilen Kur’an, Kadir Gecesi’yle beraber tüm insanlığa inmiştir. Öyle ki bu gece de insanlar Allah’ın nuruyla tanışmışlardır. Kadir gecesinin faziletleri Allah katında çok büyüktür. Bu nedenle bol bol ibadet edilmesi uygun görülmüştür. Bu gece de yapılan ibadetler ile müminler kat kat sevap kazanabilirler. Bu mübarek gecenin önemi ve faziletlerinin ne kadar büyük olduğunu anlamak için Kur’an’da yer alan “Kadir Suresi’nde” anlatılmıştır. 

Kadir Gecesi ile İlgili Hadisler

Kadir Gecesi’nin önemine dair söylemiş onlarca hadis bulunuyor. Bu hadisler ile beraber Kadir Gecesi’nin anlam ve önemi, faziletleri en iyi şekilde anlatılmıştır. 

Kadir gecesiyle ilgili hadisler şu şekilde sıralanıyor;

  • Taberani: “Kadir gecesi mülayim ve oldukça açık olur. Asla soğuk ve sıcak değildir. O günden sonra olan sabahın güneşi ise zaif ve kızıldır. Tüm insanlara aydınlık vardır.”
  • Taberani: “Kadir gecesinde bulut olmaz. Yağmur ve rüzgar da yoktur. Soğuk veya sıcak olmaz. O geceden sonra güneş çok güzel bir şekilde doğar. Kimseyi yakmaz, herkese yol gösterici ışık yayar.”
  • Sahihul Camii-s Sağır: “Kadir gecesinde başını kaldırıp göğe bakan kişiler yıldızların kaymadığını göreceklerdir. Bu gece yıldızlar kaymaz, her şey ibadete durur.”
  •  (Müslim, Müsâfirîn, 175): “Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.”

Kadir Gecesi ile ilgili söylenen hadisler, bu kutlu gecenin ne kadar kutsal ve önemli olduğunu tüm insanlığa göstermektedir. Kadir Gecesi’nin ibadetle geçirenler Allah katında büyük ödüllere nail olurlar. 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir