Kurban Paylaştıkça Güzel

Kurban Bağışı Nasıl Gerçekleşiyor?

Kurban bağışı, kurban ibadetini yerine getirmek isteyen ancak çeşitli sebeplerle bunu kendisi yapamayan veya fakir ülke ve bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen kişilerin, kurbanlarını vekalet yoluyla kesilmesi için güvenilir bir kuruma veya kişiye devretmesidir. Bağışı yapmak isteyen kişiler, kurban bedelini bağışladıkları kurum veya kişiye önceden veya kurban kesim günlerinde teslim ederler. Kurum veya kişi de, bağışçının adına kurbanı İslami usullere uygun olarak keser ve etini ihtiyaç sahiplerine dağıtır.

Bağışı yapmak isteyen kişiler, kurbanlarını bağışlayacakları kurum veya kişiyi iyi araştırmalı, kurban kesimlerinin şeffaf ve denetimli bir şekilde yapılıp yapılmadığından, kurban etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıp ulaştırılmadığından emin olmalıdırlar. Kurban bağışı yaptıkları kurum veya kişiden, kurban kesim belgesi veya videosu gibi kanıtlar isteyebilirler.

Kurban bağışı yapmanın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen ancak bunu yapamayan kişilere kolaylık sağlar.
 • Fakir ülke ve bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine et ulaştırarak onların sevinçlerine ortak olur.
 • İslam kardeşliğini pekiştirir, yardımlaşma ve dayanışma duygusunu artırır.
 • Hayır ve bereket kapılarını açar, bağışçıya Allah’ın rızasını ve sevabını kazandırır.

Kurban Bağışı Fiyatları

Kurban bağışı fiyatları, kurbanın kesileceği ülke, bölge, hayvan cinsi ve bağış yapılan kurum veya kişiye göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, kurban bağışı fiyatları yurt içinde 9.000 TL ile 15.000 TL arasında, yurt dışında ise koyun 1.950 TL koç  2.250 TL arasında değişmektedir. Kurban bağışı fiyatlarını öğrenmek için, istediğiniz kurum veya kişinin web sitesini ziyaret edebilir, telefonla arayabilir veya bizzat giderek bilgi alabilirsiniz.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Kurban bağışı yapmak için, öncelikle istediğiniz kurum veya kişiyi seçmelisiniz. Seçtiğiniz kurum veya kişi, kurban kesimlerini şeffaf ve denetimli bir şekilde yapmalı, kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalı ve size kurban kesim belgesi veya videosu gibi kanıtlar sunmalıdır. Güvenilir kurban bağışı yapmak istediğiniz kurum veya kişiye, kurban bedelini önceden veya kurban kesim günlerinde teslim etmelisiniz. Kurban bedelini, web sitesi üzerinden online olarak, hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla, büro veya temsilciliklere giderek elden veya telefonla arayarak ödeyebilirsiniz. Kurban bağışınızı tamamladıktan sonra, kurban kesim belgesi veya videosunu isteyebilir, kurban kesimlerini takip edebilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaşan kurban etlerinin fotoğraf veya videolarını görebilirsiniz.

Adak Kurban Bağışı 2024

Adak Kurbanı Bağışı

Adak kurban bağışı, kişinin bir dileğinin gerçekleşmesi için Allah'a adadığı kurbanı kesmesi veya kesilmesi için vekalet vermesi demektir. Adak kurbanı, adağın yerine getirilmesi gereken bir ibadettir. Adak kurbanının eti, kendisi ve ailesi dahil herkese yedirilebilir. Adak kurbanı bağışı yaparak, ihtiyaç sahiplerine de ulaştırılabilir. Adak kurbanı bağışı, hem adağını yerine getirmiş hem de hayır işlemiş olur.

Adak kurban bağışı yapmak isteyenler, güvenilir kuruluşlara başvurabilirler. Bu kuruluşlar, adak kurbanlarını dini usullere uygun olarak keser ve etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Adak kurbanı bağışı yapanlar, hem dinen sorumluluktan kurtulmuş hem de insanlara faydalı olmuş olurlar.

Adak kurban bağışı yapmanın faydaları şunlardır:

 • Adak kurban bağışı, Allah'ın rızasını kazanmak için yapılan bir ibadettir. Allah, adağını yerine getiren kullarını sever ve sevap verir.
 • Adak kurban bağışı, ihtiyaç sahiplerine et ulaştırarak onların gıda ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Et, protein, demir, çinko, B12 vitamini gibi önemli besin öğeleri içerir. Bu besinler, özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar, hastalar ve yoksullar için hayati önem taşır.
 • Adak kurban bağışı, yardımlaşma ve dayanışma duygusunu artırır. Bağış yapanlar, ihtiyaç sahiplerinin sevincine ortak olur. Bağış alanlar, bağış yapanlara dua eder. Böylece, karşılıklı sevgi, saygı ve minnet duyguları gelişir.
 • Adak kurban bağışı, toplumsal barış ve huzura katkı sağlar. Bağış yapanlar, ihtiyaç sahiplerinin sıkıntılarını azaltır. Bağış alanlar, bağış yapanlara teşekkür eder. Böylece, toplumda adalet, eşitlik ve kardeşlik duyguları güçlenir.

Adak kurban bağışı, hem dini hem de sosyal bir sorumluluktur. Adak kurban bağışı yaparak, hem Allah'ın emrine uymuş hem de insanlara faydalı olmuş oluruz.

Akika Kurban Bağışı 2024

Akika Kurbanı Bağışı

Akika kurban bağışı, yeni doğan çocuk için Allah'a şükretmek amacıyla kesilen kurbana akika kurbanı denir. Akika kurbanı kesmek sünnettir ve çocukları hastalık, bela, kaza gibi olumsuzluklardan korumak niyetiyle yapılır. Akika kurbanının eti, kendisi ve ailesi dahil herkese yedirilebilir. Akika kurbanı bağışı yaparak, ihtiyaç sahiplerine de ulaştırılabilir. Hem adağınınız yerine getirilmiş hem de hayır işlemiş olursunuz.

Akika kurban bağışı yapmak isteyenler, güvenilir kuruluşlara başvurabilirler. Bu kuruluşlar, akika kurbanlarını dini usullere uygun olarak keser ve etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtır ve hem dinen sorumluluktan kurtulmuş hem de insanlara faydalı olmuş olurlar.

Afrika Kurban Bağışı

Afrika Kurban Bağışı

Afrika kurban bağışı, Müslümanların kıymetli bir ibadeti olan kurban kesimi geleneğinin yerine getirilmesine yönelik bir yardım şeklidir. Bu bağış türü, Afrika’da yaşayan insanlara yardım eli uzatmayı ve ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşmalarını sağlamayı hedefler.

Afrika, dünyanın en yoksul ve en aç bölgelerinden biridir. Afrika’da yaşayan insanların büyük bir kısmı günde 1 doların altında gelirle geçinmek zorundadır. Afrika’da her yıl milyonlarca insan açlık, susuzluk, hastalık, savaş, kuraklık ve doğal afetler gibi nedenlerle hayatını kaybetmektedir. 

Afrika’da yaşayan Müslümanlar da bu zorluklardan nasibini almaktadır. Afrika’da et yemek bir lüks olarak görülmektedir. Birçok Afrikalı Müslüman, hayatı boyunca hiç et yiyememektedir.

Afrika kurban bağışı, bu durumda olan Afrikalı kardeşlerimize destek olmak için yapabileceğimiz en güzel yardımlardan biridir. Bağış yaparak, hem Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan bir ibadeti yerine getirmiş hem de kardeşlerimizin sevincine ortak olmuş oluruz. Kurban bağışı yaparak, Afrikalı kardeşlerimizin gıda ihtiyacını karşılamaya, sağlıklarını korumaya, hayat kalitelerini artırmaya ve umutlarını yeşertmeye katkı sağlarız.

Yurt Dışı Kurban Bağışı

Yurt dışı kurban bağışı, bağışı yapmak isteyen kişilerin, kurbanlarını yurt dışındaki fakir ülke ve bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için yurt dışında faaliyet gösteren kurum veya kişilere devretmeleridir. Kurban bağışı yurt dışı yapmak isteyen kişiler, bağış yapacakları ülke veya bölgeyi seçebilir, kurban bedelini ödeyebilir ve kurban kesimlerini takip edebilirler. Yurt dışına bağış yapmanın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine et ulaştırarak onların sevinçlerine ortak olur.
 • İslam kardeşliğini pekiştirir, yardımlaşma ve dayanışma duygusunu artırır.
 • Hayır ve bereket kapılarını açar, bağışçıya Allah’ın rızasını ve sevabını kazandırır.