Blog

Zemzem Suyu Duası

Zemzem Suyu Duası

Zemzem suyu, Kabe’nin 20 metre kadar doğusunda yer alan Makam-ı İbrahim’e yakın bir konumda yer alan tavaf edilen alanın altındaki kuyudan çıkarılan suya denir. Zemzem suyu duası okunarak içilir. Müslümanlar için değeri çok büyük olan bu kutsal su, araştırmalara göre pek çok derde deva olmakla beraber, manevi anlamda da rahatlatır. Suyun isminin anlamı, “bol ve akıcı olma, Cebrail’in konuşma sesi, akarken çıkarmış olduğu ses, şimşek sesi, nereden geldiği belli olmayan ses” anlamına gelmektedir. 

Kurban Bayramı Ne Zaman 2024

Bu mübarek suyun hikayesi, Hz. İsmail’in annesi Hacer’e dayanmaktadır. Hz. Hacer, bir evlatlarıyla çölün ortasında susuz kalır ve çocukları için su aramaya başlar. Ardından Cebrail’in yardımıyla yerin altından su akmaya başlar. Hz. Hatice, yeryüzüne fışkıran suyu görünce şaşkına uğrar ve “yavaş yavaş ak, dur” der ve suyu durdurmaya çalışır. Suyun akıp gitmemesi, birikmesi için etrafını kumla çevirir ve bu suyun adı bu sayede zemzem olarak günümüze kadar ulaşır. 

Zemzem Nasıl İçilmelidir? Zemzem Suyu Duası

Zemzem Suyu Duası

Tarihten bugün ulaşmayı başaran zemzem suyu, Müslümanlar için çok kıymetli olup, kutsal toprakları ziyaret eden kişiler dönüşte mutlaka yanına zemzem suyu alırlar. Dinimizde yeri çok önemli olan zemzem, mübarek bir su olması nedeniyle içerken ayakta olunması ve kıbleye dönerek içilmesi makbuldür. Bunun yanı sıra bu suyu içerken dua edebilirsiniz. Öyle ki bu suyun her derde deva olduğu bilinmektedir. Sağ elle ve üç nefeste gözü sudan ayırmadan,

“Allahım! Senden faydalı ilim, geniş rızık ve her türlü hastalıktan şifa diliyorum” duasıyla içebilir ve Allah’a hamdedilir. Bu mübarek su, diğer sulardan ayrılır. Bu nedenle de belirtildiği şekilde içilmesi uygundur. Zemzem kuyusundan geldiğini belirten bir kişi ile İbn Abbâs (ra) arasında şu şekilde bir konuşma geçer: 

“Zemzemden lâyıkıyla içtin mi?”

“Bu nasıl olur?”

“Zemzem içerken Kâbe’ye (kıbleye) yönel, Allah’ın (cc) ismini an, üç nefeste ondan kana kana iç. Zemzem suyunu böylece içtikten sonra Yüce Allah’a (cc) hamd et.”

Bu mübarek suyun bol bol içilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı gibi abdest ve gusül için de kullanılabilir. Fakat, istincâda, necâsetlerin kullanılması için uygun görülmemiş hatta mekruh sayılmıştır. Hz. İbrahim ve İsmail’in uyguladığı geleneklerden yola çıkarak bunları devam ettiren Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) ashabına bol bol zemzem suyu içmelerini ve evlerine götürmelerini taavsiye etmiştir. Bizzat kendisi de Mekke’den Medine’ye giderken yanında zemzem götürürdü. Hac veya umre için kutsal toprakları ziyaret eden birçok kişi, evlerine dönerken aileleri ve misafirleri için yanlarında zemzem suyu götürürler. 

Zemzem içerken okunacak dua;

اَللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ عِلْمًا نَافِعًا وَ رِزْقًا وَاسِعًا وَ شِفَاءً مِنْ كُلِّ دَاءٍ وَ سَقَمٍ

(Allahümme innî es’elüke ilmen nâfiân, ve rızkan vâsian, ve şifâen min külli dâin ve sekam.)

“Allah’ım Senden faydalı ilim, bol rızık ve her türlü dert ve hastalığa karşı şifa niyaz ediyorum.”

Zemzem Suyunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zemzem Suyu Duası

Kutsal toprakların en önemli unsurlarından biri olan zemzem suyunun çeşitli özellikleri ve faydaları vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Zemzem suyu her derde deva olması niyetiyle içilir. Özellikle de ağrı kesici özelliği olduğu bilinmektedir. 
  • Bağırsaklarda bulunan parazitleri temizleme özelliği bulunuyor. 
  • Saç sağlığı açısından etkili olup, besler ve dökülmesini önler. 
  • Ağız içerisinde bakteri oluşumunu önler ve diş çürümesine engel olur. 
  • Kan dolaşımını rahatlatır ve tansiyonun dengede tutulmasını sağlar. 
  • Doyurucu özelliği bulunan zemzem suyu sayesinde açlık hissi azaltılır. 
  • Hz. Hacer, bu suyu içmesinin ardından çocuklarını emzirerek, onların karnını doyurmuştur. Bu nedenle bu mübarek suyun anne sütünü çoğaltmakta etkisi olduğu bilinir. 
  • Kanserli hücrelerin vücuda girmesini önleme de görevlidir. 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücuda fayda sağlar. 
  • Hücre yenilenmesini destekler. 

Zemzem Suyu pH Değeri

Bu mübarek su, sağlık açısından oldukça faydalı bir sudur. Zemzem suyu üzerinde yapılan araştırmalarda suyun pH değerinin 10 olduğu tespit edilmiştir. Böbrekleri ve bağırsakları zorlamayan bu suyun, bedene kuvvet sağladığı biliniyor. 

Zemzem Suyu Çoğaltılır mı?

Son yıllarda zemzem suyunun çoğaltılmasıyla ilgili çalışmalar artmış bulunmaktadır. Ancak bu durumun yapılması dinen pek de uygun karşılanmaz. Kutsal topraklardan getirilen zemzem suyunun, bir başka suya ekleyip, miktarı artırılıp da tüketilmesi mümkündür. Ancak ticari açıdan böyle bir ekleme yapılması günahtır ve uygun görülmez.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir