Blog

Yurtdışı Adak Bağışı Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Adak Bağışı Nasıl Yapılır?

Dinimizce kurban, hem maddi hem de manen yapılan bir ibadet olup, Allah-ü Teala’ya yakınlaşmanın en güzel örneğidir. Kişiler kurbanı kendi kesebildiği gibi bağış yaparak ihtiyaç sahiplerine de ulaştırabilirler. Vacip kurbanın yanı sıra yılın her dönemi kesilen nafile kurbanlarda dinen çok önemlidir. Kişiler, bir isteğinin gerçekleşmesi sonucunda kurban keseceğini dile getirmesi ve isteğinin gerçekleşmesinden sonra kesilen kurbana adak kurbanı denir. Yurtdışı Adak Bağışı Nasıl Yapılır? Adak kurbanı kesmek yerine kurban ederince parayı ihtiyaç sahibine vermek, o kişinin adağını yerine getirdiği anlamına gelmez. Adak kurbanı keseceğini söyleyen kişinin ya kurbanını kesmesi ya da adak bağışı yapması gerekir.

Kişi, kurbanını ya kendisi keser ya da ilgili kuruma veya kişiye vekalet vererek kesim yaptırır. Adak kurbanı ancak bu şekilde dinimize uygun şekilde yerine getirilmiş olur. Adak bağışını yerine getirirken, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışına da bağış yapabilirsiniz. Yurtdışı adak bağışı ile başta Afrika olmak üzere mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimize umut olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken adak bağışlarınızı, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı tercih etmektir. 

Adak Kurban Bağışı Süreci

Yurtdışı Adak Bağışı Nasıl Yapılır?

Dinimizce, birçok ibadet vardır. Bu ibadetler aracılığıyla Allah-ü Teala’ya yaklaşmak, verdiği nimetlere şükretmek ve onun rahmetine kavuşmak mümkündür. Farz olan ibadetler olduğu gibi farz olmayan ancak Müslümanlar tarafından Allah’a yakınlaşmak ve Allah’ın rahmetini kazanmak için yapılan ibadetler vardır. Kurban kesmek ve sadaka vermek farz olmadığı halde sıklıkla yapılan ibadetlerin başında gelir. Müslümanlara farz olmayan ancak Allah’a yakınlaşmak, onun rahmetini kazanmak ve şükretmek için en çok gerçekleştirilen ibadetlerden biri de adak kurbanıdır. 

Pek çok Müslüman, ev sahibi olmak, işe girmek, çocuk sahibi olmak için ya da farklı dualar ile Allah yoluna kurban kesmek için adak adarlar. Edilen dualar Allah katında kabul olursa ve kişinin adağı gerçekleşirse adak kurbanını kesmek artık kişiye vacip olur. Dinimizce adak kurbanının bazı şartları vardır. Bu şartlardan biri de adak kurbanından elde edilen etlerin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır. Bunu amaç doğrultusunda günümüzde pek çok kişi, yurtdışı adak bağışını tercih ederek, açlıkla, yoksullukla mücadele eden insanlara dağıtılmasını sağlıyor. 

Adak Bağışı Yapmak Nasıl Olur?

Adak kurban bağışı, günümüzde sıklıkla tercih edilen ibadetlerin başında gelir. İhtiyaç sahiplerine ulaşmak ve Allah’ın rahmetini kazanmak için en güzel yöntemlerden biri olan adak kurban bağışıdır. Gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde yapılan adak kurban bağışı organizasyonları ile pek çok ihtiyaç sahibinin sofrası bereketlenir, yüzlerinde tebessüm oluşur. Bağış yapmanın kişiye pek çok faydası olduğu gibi yardımlaşma ve dayanışma gücünün ortaya çıkmasıyla toplumsal birliktelik bilinci de artmaktadır. 

Yurtdışı Adak Bağışı Nasıl Yapılır?

Mis Darüsselam Derneği olarak titizlikle yürüttüğümüz adak bağışı organizasyonlarımız ile başta Afrika olmak üzere pek çok bölgedeki mazlum kardeşlerimize ulaşıyoruz. İnternet sayfamız üzerinden bağış işlemlerini yapmanın ardından vekaletini vermeniz ile kurban alım ve kesim aşamasına geçilir. Kurban etlerinin de ilgili bölgedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla beraber adağınız yerine getirilmiş olur. Kurban kesim işlemleri dinimizce belirtilen şartlara uygun şekilde gerçekleşir. İslami kurallar doğrultusunda yapılan adak bağışı, adak kesimi, et dağıtımı aşamalarının her biri bağışlara videolu ve sms yoluyla bildirilir. 

Yurtdışı Adak Bağışı Vacip Sayılır mı?

Adak kelimesinin Arapça kelime anlamı ‘nezr’ şeklindedir. Arapça anlam olarak ise ‘İnsanın yerine getirmeyi kendisine vacip kıldığı şey’ anlamına gelir. Çok uzun yıllardır insanlar, iş sahibi olmak, çocuk sahibi olmak, ev alabilmek, sağlık sorunlarından kurtulmak gibi istekleri için adak adar. Eğer kişinin adağı kabul olur ve isteği gerçekleşirse, adağı adayan kişi Allah’a vadettiği adağı yerine getirmekle yükümlü hale gelir. Adak olarak ise kurban adayan kişiye, kurbanı kesmek vacip olur. Dinimize göre kişiye vacip olan şeyin, mutlaka yapılması gerekir, kişiyle bağlayıcılığı olan anlamına gelmektedir. Bu nedenle tıpkı farzda olduğu mutlaka yerine getirilmesi şarttır. 

Kimler Yurtdışı Adak Kurban Bağışı Yapabilir?

Yurtdışı adak bağışı yapmak isteyenlerin sık sık araştırdığı konu başlıklardan biri de kimler yurtdışına adak bağışı yapılabilir konusudur. Adak kurbanı kesme şartlarını karşılayan herkes yurtdışı adak kurbanı bağışında da bulunabilirler. Ergenlik çağına gelmiş, akli dengesi ve maddi imkanları yerinde olan her Müslüman adak adayarak, adağının Allah katında kabul olması halinde adak kurbanı kesmekle yükümlüdür. Mis Darüsselam Derneği olarak yurtdışı adak kurban bağışınlarınızı, yardıma muhtaç insanlara ulaştırıyoruz. 

Güvenilir, şeffaf ve birlik, beraberlik içerisinde gerçekleşen tüm çalışmalarımızdan bağışçılarımız haberdar edilir. Videolu görüntüler ve sms yoluyla bağışçılarla iletişim  halinde kalınır ve kurban süreçlerinin hepsi birlikte yürütülür. Yoksulların yüzünde tebessüm, gönlünde sevgi olmak, umut olmak için kurban bağışlarınızı gerçek ihtiyaç sahiplerine yapabilirsiniz. Bunun için titizlikle çalışan ekibimiz, başta Afrika olmak üzere ilgili bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerini belirliyor. Sonrasında gereken çalışmalar yapılıyor ve siz kıymetli hayırseverlerimizin yapmış oldukları bağışlar sofralarda bereket oluyor. Biz birlikte çalışma yapıyor ve yurtdışı adak bağışı sürecini birlikte yürüterek hayrınızı ilgili bölgelere ulaştırıyoruz. 

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir