Blog

Vacip Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vacip Kurban, kurban bayramı döneminde kesilen kurban çeşididir. Kurban kesmenin ve kişilere farz olmasının belli şartları vardır. Bu şartları karşılayan kişilerin kurban bayramıyla beraber, kurban kesimi yapması şarttır. Vacip Kurban Bağışı nasıl yapılır? Kişiler, bayram geldiğinde kurbanlarını kendileri kesebileceği gibi ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere bağışta da bulunabilirler. Kurbanını kendileri kesen kişiler, etin bir kısmını kendileri için ayırırken, bir kısmını ise fakir fukaraya dağıtması makbuldür. Bununla beraber kurbanın tamamını da dağıtabilirler. 

Kesilen kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için yılın her dönemi çalışma içerisinde olan Mis Darüsselam Derneği olarak mazlum kardeşlerimize ulaşıyoruz. Vacip kurban bağışı, başta Afrika olmak üzere mazlum coğrafyalara ulaştırıyor ve sizler sayesinde yardım eli oluyoruz. Bağışlanan kurbanlar, bağış sahibi adına kesilir ve dağıtım işlemleri gerçekleştirilir. 

Vacip Kurbanı Nedir?

Bayramlar, dinimizin en özel günlerinin başında geliyor. Bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı, yılın belirli günlerinde gerçekleşir ve çeşitli ibadetler yapılır. Allah-ü Teala’ya yakınlaşmak, onun şükrünü kazanmak ve daha fazlası için kurban bayramı geldiğinde kurban kesilir. Allah’a kulluk etmek, yardımlaşmak, paylaşmak ve dayanışmanın en güzel halinin yaşandığı bu mübarek günlerde kesilen kurbanların sevabı çok büyüktür. 

Bayram günleri geldiğinde kimi kendi kurbanını kendisi keserken, kimi kişiler ise vacip kurban bağışı yaparak, kurbanın tamamını ihtiyaç sahiplerine verir. Bayram geldiğinde yapılan vacip kurban bağışı ile besin değeri yüksek gıdaya ulaşmakta güçlük çeken insanlara yardım eli olmak mümkündür. Hayırsever kişiler tarafından yapılan bağışlar ile binlerce kişinin sofrasında umut olabilirsiniz. Bağış yaparken, kurbanın tamamını bağışlayabileceğiniz gibi hisse bağışında da bulunabilirsiniz. Vacip kurbanı ibadetiniz bağış yaparak da yerine getirilebilir. Böylece hem ibadetinizi gerçekleştirebilir hem de ihtiyaç sahiplerine yardım etmiş olursunuz. 

Vacip Kurban Bağışı Yapmak

Kurban, Allah’a şükretmek ve Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan en güzel ibadetlerden biridir. Kurban bayramında veya yılın herhangi bir gününde kesilen kurbanları, mazlum coğrafyalardaki din kardeşlerimize bağışlayabilirsiniz. Kurban bayramında yapılan bağışlara genellikle vacip kurban bağışı denilir. Müslümanların, Allah’a yakınlaşması ve onun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadet olarak her yıl yerine getirilen kurban, hem dinen hem de manen çok önemlidir. Kurban ibadetinin en önemli hususu dinimizde paylaşma kültürünü yaygınlaştırıyor olmasıdır. 

Bu bağlamda, Peygamber Efendimiz ‘in “Bayramda yapılması gereken en faziletli şey nedir?” sorusuna,

“Müminlere sevinç taşımaktır” buyurduğunu dikkate alarak, gönüllerdeki sevgi ve yüzlerdeki tebessüm ile insanlar arasında büyük bir köprü görevi görmektedir. Vacip kurban bağışları ile dünyanın bir ucundaki Müslüman kardeşlerimize ulaşıyor ve hayırlarınızı yerine getiriyoruz. Titizlikle yürütülen çalışmalarımızdan bağışçılarımız her daim haberdar edilir. Böylece bağışlarınızın yerine ulaştığından emin olabilirsiniz. 

Vacip Kurban Bağışları Nasıl Kesilir?

Milyonlarca kişinin sofrasına bereket götüren bağışlar ile yardımlaşma kültürünü yaşatmak mümkündür. Başta Afrika olmak üzere, dünyanın pek çok bölgesinde açlıkla, yoksullukla, susuzlukla mücadele eden insanlar vardır. Bu insanlara yardım eli olmak, gönüllerinde sevgi, yüzlerinde tebessüm olmak için kurban ibadetini bağış yaparak yerine getirebilirsiniz. Vacip kurban bağışı niyetiyle ödeme yapmanızın ardından kurban süreci başlar. Böylece kurban kesilmesi ve dağıtılması aşamasına geçilir. Kurban bağışının dinimize uygun şekilde gerçekleşmesi için bağış yapan kişilerden vekalet alınır. 

Alınan vekalet sayesinde kurban kesim işlemleri dinimizce belirtilen şartlara uygun şekilde gerçekleştirilir. Kurban kesimi yapmayı bilen kişiler, kurban kesme şartlarına uygun şekilde kesim işlemini gerçekleştirir. Ardından hayvanı eşit olacak şekilde parçalara ayırır. Kesim işleminin ve gerekli adımların tamamlanmasının ardından kurbanlık etler belirlenen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Kurban bağışları, kurban bayramının gelmesiyle daha da artar. Bunun temel nedeni ise hem kurban bayramı olması hem de vacip kurbanı bağışı yapılmasıdır. Böyle dönemlerde yapılan kurban bağışları ile yüzlerce kişinin sofrası dolarken, yılın her dönemi bu bağışları yapmak mümkündür. 

Kurban Bağışının Ulaştığını Nasıl Öğrenirim?

Allah-ü Teala tarafından Müslümanlara vacip kılınan kurban kesimini bağış yaparak yerine getirmeniz mümkündür. Vacip kurban bağışı ile pek çok açlıkla mücadele eden kişinin karnı doyar. Bunun yanı sıra paylaşma, birlik ve beraberlik duygusu yoğun bir şekilde yaşanır. Kurban kesim işleminin tamamlanmasının ardından etler eşit parçaya ayrılır ve dağıtıma hazır hale getirilir. Kurban kesim videosu, dağıtım videosu gibi detaylı bilgiler tarafınıza iletilir. Böylece kurban bağışınızın ulaştığından emin olabilirsiniz. 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir