Şifa Kurban Bağışı

Sağlık sorunları yaşayan kişilerin iyileşmesi veya kişilerin sevdikleri için kestikleri için Allah’a niyet ederek kestikleri kurbana şifa kurbanı denir. Şifa kurbanını kişiler kendileri kesebileceği gibi bağışta da bulunabilirler. Kişiler, kendisi veya hasta olan yakınları için şifa kurban bağışı keserek veya yaparak niyetini gerçekleştirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bağışın kurban olarak gerçekleşmesidir.

Şifa kurban bağışı niyetiyle de olsa kurban tutarınca parayı sadaka olarak veya bağış yaparak şifa kurbanı ibadetini yerine getirmiş olmazsınız. Bağışın uygun şekilde gerçekleşmesi için kişiler, kurban miktarınca parayı bağışta bulunabilir veya kurban alarak İslami usullere göre kesim işlemlerini gerçekleştirebilir.

Şifa Kurban Bağışı

Şifa Kurban Bağışı Nedir?

Şifa kurbanı nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilir; kişilerin yaşadıkları hastalıklardan kurtulması ve sağlığına kavuşması için kesilen kurbandır. Nafile kurban çeşidi olarak değerlendirilen şifa kurbanının kesilme amacı hastanın iyileşmesi ve şifa bulması ve Allah’ın rızasını kazanmaktır. Bu kurbanı hastalar veya hasta yakınları hasta için şifa kazanma niyetiyle kesebilir.

Şifa Kurbanı Neden Kesilir?

Şifa kurbanı, adından da anlaşılacağı üzere şifa bulmak için kesilen kurbandır. Hasta olan kişi kendisi için yahut hasta olan anne-baba, abi-kardeş, dede-ninesi gibi akrabaları ve tanıdıkları için de şifa kurbanı kesebilir. Bir Müslümanın şifa kurbanı kesmesindeki maksat, Allah’ın Şafii (şifa veren) ismi şerifi hürmetine Allah’tan, kendisi yahut hasta bir yakını için şifa bulmasına sebep olmasıdır.

Şifa Kurbanının Özellikleri Nedir?

Sağlık sorunları yaşayan hastaların şifa bulması amacıyla kesilecek olan kurbanın sahip olması gereken özellikler vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Şifa duasıyla kesilecek kurbanların manda, sığır, keçi, koyun veya deve gibi hayvanlardan seçilmesi gerekir.
  • Şifa kurbanı için seçilecek hayvanın kör olmaması, boynuzlarının kırık olmaması, memelerinin eksik olmaması, kuyruk ve dilinin kesik olmaması, dişlerinin eksik olmaması gerekir.
  • Kurban deveyse 5 yaş, sığırsa 2 yaş ve küçükbaş ise 1 yaşını doldurmuş olması şarttır.
  • Son olarak ise şifa kurbanı niyetiyle kesilecek hayvanın, kesim yerine gidebilecek durumda olması gerekir.

Bu şartları karşılayan hayvanlar kurban olarak seçilebilir. Şunu da belirtmek gerekir ki bu hayvanların doğuştan topla, boynuzsuz veya şaşı olmaları kurban olmalarını engellemez.

Şifa Kurbanı Nasıl Kesilir?

Şifa kurbanı, Kurban Bayramı’nda kurban kesimi yapan kişiler tarafından kesilebilir. Kesim yerine getirilen hayvan, ayaklarından bağlanarak yere yatırılır ve boğazından kesilmek suretiyle, Allah rızasıyla kurban edilir. Kesime başlanırken, Allah rızası için ve niyet gereği dua edilir. Kesim sonrası elde edilen etler, yoksullara dağıtılmak üzere hazırlanır. 

Şifa Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şifa kurbanı ne zaman kesilir? Nafile kurbanı içerisinde yer alan şifa kurbanının Allah katında büyük sevabı vardır. Şifa kurban bağışı yılın her zamanında kesebilirsiniz. Hastalıklara şifa niyetiyle kesilen bu kurban için özel bir zaman dilimi yoktur. Yılın her zamanında kesilebilir. Hastalıklarına şifa arayan herkes, şifa kurbanı keserek, Allah’tan şifa dileyebilir.

Şifa Kurbanını Kimler Yiyebilir? Kimler Yiyemez?

Şifa kurbanını kişiler kendileri kesebileceği gibi bağış yaparak da kesebilirler. Bağış yapılması halinde kurban etleri ilgili alanlara dağıtılır. Şifa niyetiyle kesilen bu kurbanı, hastanın kendisi, ailesi, ve yakınları öncelikli olmakla beraber herkes kesebilir. Fakat hem şifa bulmak hem de yoksul insanları doyurmak amacıyla kesiliyorsa kurban etinin dağıtımı gerçekleşir.

Etlerin dağıtılacağı kişiler yaşadığı şehirde yer alabileceği gibi yurt dışında da bulunabilirler. Şifa kurbanını kesen kişi ve dağıtılan tüm herkes yiyebilir. Hasta sahiplerinin bu eti yiyebilmesi mümkünken, ihtiyaç sahibi kişilere dağıtması daha da makbuldür. Yoksul kişilerin yanı sıra ilim eğitimi gören öğrencilere de bağış yapılabilir.

Şifa Kurbanının Dinen Hükmü Nedir?

Müslümanlar tarafından yerine getirilen şifa kurbanı, nafile ibadetler arasında yer alıyor. Yerine getirilmesinde herhangi bir zorunluluk olmayan bu ibadet, hastalıkla mücadele eden kişilerin şifa bulmak ümidiyle Allah’a sığınmasıdır. İslam alimlerinin belirttiği üzere Allah’tan umut dilemek ve şifa istemek amacıyla yapılması uygun görülen ibadetlerin başında gelir. Öyle bu nafile ibadetinin yerine getirilmesi Allah katında büyük sevaptır.

Akika Kurban bağışı

KURBAN İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Kurban bağışı gerçekleştirmek için öncelikle yetkili kurum veya dernekler aracılığıyla bağış yapılabilir. Bu kurumlar genellikle online platformlar üzerinden bağış kabul etmektedir. Ayrıca, bazı kurban organizasyonları mobil uygulamalar ve banka hesapları üzerinden de bağış kabul etmektedir.

Afrika kurban bağışı yapmak için öncelikle güvenilir bir kurban kuruluşunu seçmelisiniz. Ardından, kurban organizasyonunun resmi internet sitesi veya telefon numarası üzerinden bağış yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bağış yapmadan önce, kurbanın Afrika’da nasıl dağıtılacağı ve ihtiyaç sahiplerine ulaşacağı konusunda bilgi edinmek önemlidir.

Adak kurbanı bağışı yapmak için öncelikle bir yetkili kurum veya derneği tercih etmelisiniz. Ardından, adak kurbanı yapmak istediğinizi belirttiğinizde size gerekli bilgileri ileteceklerdir. Bağışınızı banka hesabına veya online platformlarından gerçekleştirebilirsiniz.

Akika kurbanı bağışı yapmak için resmi olarak yetkilendirilmiş kurban organizasyonlarını tercih etmeniz önemlidir. Bu kuruluşların internet sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden bağış yapabilirsiniz. Ayrıca, akika kurbanı bağışınızı telafi gibi belirli bir sebeple gerçekleştirecekseniz, bunu da ilgili kuruluşa bildirmeniz gerekmektedir.

Şükür kurbanı bağışı yapmak için bir kurban organizasyonunu tercih etmeniz önemlidir. Bağış yapmak istediğiniz miktarda bir hayvanı kuruluşa ihale edebilirsiniz. İhale sonrasında bağışınızı banka hesabı veya online platformlardan gerçekleştirebilirsiniz. Bağışınızın şükranınızı ifade etmek üzere ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Şifa kurbanı bağışı yapmak için resmi olarak yetkilendirilmiş bir kurban organizasyonunu tercih etmeniz önemlidir. Bağış yapmak istediğiniz miktarda bir hayvanı kuruluşa ihale edebilirsiniz. İhale sonrasında bağışınızı banka hesabı veya online platformlardan gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde, şifa kurbanı bağışınız hastaların tedavi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla kullanılacaktır.

Evet, Türkiye dışında da kurban bağışı yapabilirsiniz. Çeşitli uluslararası kurban organizasyonları, farklı ülkelerde ihtiyaç sahiplerine yönelik kurban bağışı kampanyaları düzenlemektedir. Bu organizasyonlar aracılığıyla online platformlar veya banka hesapları üzerinden bağış yapabilirsiniz. Ayrıca, bazı Türk vakıfları da yurt dışında kurban organizasyonları düzenlemekte ve bağış kabul etmektedir.