Blog

Sadaka Kurbanı Nedir?

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka kurbanı nedir sorusu İslam dünyasında çok merak edilen, büyük sevapları olmasına karşın cevabı az bilinen konulardan biridir. İslam dünyasında kurban; Allah’a yakınlaşmak, şükretmek ve rızasını alabilmek adına gerçekleştirilen bir ibadettir. Sadaka ise hiçbir karşılık beklemeksizin ihtiyaç sahiplerine Allah rızası için verilir. Sadakada; yapılan yardım karşılığı beklenti olmamalı, ihtiyaç sahibine yapılmalı ve Allah rızası için verilmelidir.

Bu yazımızda ise sadaka ve kurban ibadetini bir araya getiren sadaka kurbanı nedir sorusunu yanıtlayacağız. Bunun yanı sıra sadaka kurbanı ne zaman kesilir, nasıl kesilir ve etinden kimler yiyemez sorularına da yanıt vereceğiz.

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka Kurbanı Nedir?

Nafile kurbanı ve nafile sadaka olarak da bilinen bu ibadetin İslami açıdan herhangi şartı ya da kuralı yoktur. Allah’a şükretmek ve başındaki belaları defetmek adına Allah rızası için gerçekleştirilir. Nafile sadaka; mal ya da para şeklinde verilebilir. Nafile sadaka olarak kesilen kurbana, sadaka kurbanı denir.

Sadaka kurbanının gerçekten ihtiyaç sahipleriyle paylaşılması son derece önemlidir. Bunlar mazlumlar, ihtiyaç sahibi aileler, mağdurlar, kimsesizler ya da öğrenciler olabilir. Ayrıca bu kurban yurt içinde kesilebileceği gibi özellikle savaş bölgelerindeki Müslümanlara yardım etmek amacıyla yurt dışında da kesilebilir. Bu ibadeti yerine getirmek için derneğimize de başvurabilirsiniz. Bu sayede kurbanınızın gerçek ihtiyaç sahipleriyle buluştuğuna emin olabilirsiniz.

Sadaka kurbanı ne demek sorusuna yanıtladığımıza göre şimdi bu kurban ne zaman kesilir ve nasıl kesilir sorularına geçebiliriz.

Sadaka Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Sadaka kurbanı nedir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi de bu kurban ne zaman kesilir konusunu açıklığa kavuşturabiliriz. Sadaka kurbanının kesilmesi için İslam gelenekleri ve kurallarınca belirlenmiş herhangi bir zaman dilimi yoktur. Bu ibadeti yerine getirmek isteyen bir Müslüman dilediği zaman sadaka vermek amacıyla kurban kesebilir. Kurbanla ilgili genel şartlar yerine getirildiği sürece herhangi bir problem yoktur.

Herhangi bir zaman dilimi olmamasına karşın, İslami açıdan değerli ve önemli sayılan günlerde, sadakanın sevap ve faziletinin artacağına inanıldığı için kurban kesilmesi oldukça yaygın bir görüştür. Bu kurbanın kesilmesinde önemli konu ne zamandan daha çok gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır.

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka Kurbanı Nasıl Kesilir?

Sadaka kurbanın kesimi, vacip kurbanı kesme uygulamalarıyla ve şartlarıyla aynıdır. Dolayısıyla vacip kurbanınızı nasıl kesiyorsanız, bu durumda aynı prosedürleri takip etmeniz gerekir.

Kesimin İslami şartlara uyması için, hayvana eziyet çektirecek uygulamalardan uzak durulması gerekir. Hayvan yere yatırılarak ayaklarından bağlanır ve dualar eşliğinde kesim yapılır. Kesim sırasında da hayvanın acı çekmemesi önemli bir diğer noktadır. Hayvanın gözünün bağlanması da bu açıdan yaygın bir tercih sebebidir. Kesimin ardından parçalanan kurban ihtiyaç sahiplerine pay edilmelidir.

Sadaka Kurbanın Şartları Nelerdir?

Sadaka kurbanın şartları tıpkı kesimde olduğu gibi vacip kurbanıyla hemen hemen aynıdır. Kurbanı kesecek kişinin akli dengesinin yerinde olması ve ergenlik çağına ulaşmış olması gerekir. Ayrıca kişinin maddi durumu da kurban kesebilmesi için yeterli olmalıdır.

Kurban edilecek hayvanın da İslam geleneklerinde belirtilen şekilde olması gerekir. Kurbanın kesimi besmele ve duayla yapılmalıdır. Tüm bu işlemler vekalet vererek de gerçekleştirilebilir. Derneğimize verdiğiniz vekaletlerde kurbanlık hayvan titizlikle seçilmekte, güven duygusunun zedelenmemesi için kesim anından video ve görsel hayırseverlerimize iletilmektedir.

Sadaka Kurban Etini Kimler Yiyemez?

Sadaka kurbanının kesim amacıyla ihtiyaç sahipleriyle paylaşılarak, Allah’ın rızasını almaktır. Bu nedenle etin ihtiyaç sahiplerine verilmesi gerekir. Kime verileceği konusunda ise kesin bir sınırlama yoktur. Kurban eti akrabalara da pay edilebilir. Buna karşın yoksullara pay edilerek dağıtılması daha doğru ve amacına uygun olacaktır. Kesilen kurban etinden kişinin kendisi ve ailesi de yiyebilir.

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka kurbanı nedir

Sadaka Kurbanı Bağışı Neden Yapılır?

Sadaka kurbanı bağışının neden yapıldığı konusuna yukarıda yazımızın içinde detaylarıyla değindik. Bununla birlikte şunu belirtmekte fayda var ki, bu bağışların yapılması için herkesin farklı sebepleri var olabilir. Kimileri yoksullarla mal varlığını paylaşmak, kimileri savaş ya da kıtlık bölgesindeki insanlara yardım etmek, kimisi yalnızca Allah’ın rızası için kurban bağışı yapabilir. İslam dünyasında bu kurban bağışlarının sevabının büyük olduğu kabul görmektedir.

Sadaka kurbanı nedir sorusuna böylelikle detaylı şekilde açıklama getirdik. Sadaka kurbanı kesmek istiyor ancak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ya da gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta zorlanıyorsanız, ibadetinizi Mis Darüsselam Derneği gönüllüleri üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Sadaka kurbanı bağışınızı derneğimize yaparak, ihtiyaç sahiplerine gittiğinden emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir