Blog

Regaip Kandili ve Faziletleri

Kulların Allah’a yakınlaşması, kulluk bilincini pekiştirmesi ve istiğfar etmesi için dinimizde pek çok özel gün, gece ve aylar vardır. Bunlardan biri olan Regaip Kandili, dinimizce en faziletli gecelerden biridir. Fani dünyanın muhasebesini yapmak, Kur’an-ı Kerim okumak, hayır yapmak ve Allah’a yakınlaşmak için bu geceler ayrı bir önem taşır. 

Dinimize göre mukaddes olan üç ayların yani Recep, Şaban ve Ramazan’ın başlangıcı Müslümanlar için adeta baharın habercisidir. Üç aylar içerisinde yer alan dört kandil vardır. Bu kandillerden ilki Regaip Kandili’dir. Kandil gecesinde nasıl ibadet edileceği ve hangi duaların edileceği sık sık cevap aranan sorulardandır. 

Regaip Kandili Nedir?

Rağbet ve hibe edilen anlamına gelen Regaip, birçok armağanı kula bahşedildiği manasına gelir. Arzulanan, bol ve bereketli bağış anlamlarını taşıyan, talep edilen ragibe kelimesinin çoğulu olarak değerlendirilir. Yürekten edilen dualarla Allah’a yönelen ve affedilmeyi dileyen müminler, Regaib gecesinde bolca ibadet ederler. Regaip Kandili, üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk kandilidir. Bu mübarek geceye kandil denilmesinin sebebi ise, Osmanlı Padişahı II. Selim zamanında olmuştur. Camilerin kandillerle aydınlatılarak ibadet edilmesi nedeniyle bu mübarek geceye Regaip Kandili denilmiştir. 

Regaip Kandili

2024 Regaip Kandili Ne Zaman?

Recep ayının ilk Cuma gecesi olarak kabul edilen 2024 Regaip Kandili ne zamandır sorusu sık sık araştırılmaktadır. Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece yani Cuma gecesi Regaip Kandili’dir. 11 Ocak 2024 tarihine denk gelir. 

Regaip Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Kandil geceleri, Müslümanlar için büyük fazilet taşıyan gecelerdir. Özellikle bu özel gecelerde Allah’a kulluk etmek, her zamankinden daha da kıymetlidir. Fazileti bol gün ve gecelerde Allah’a kulluk etmek, ibadet etmek, bol bol dua etmek ve istiğfarda bulunmak önemlidir. Fani dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp, ebedi hayata odaklanmak için bol bol ibadete sığınır. Namaz kılmak, oruç tutmak, tesbih çekmek kulları Allah’a yakınlaştırır. Yürekten edilen dualarla, kılınan namazlarla nefsin kötü yanlarından uzaklaşmak mümkündür. Zihnimizi bulandıran kötü düşünceler ve kötü ruh halinden çıkarak Allah’a sığınmak için ibadetlerin en güzeli olarak kabul edilir. 

Regaip Kandili Namazı

Namaz kılmak, yılın her ayı, her günü en kutlu ibadetlerin başında gelir. Özel gün ve gecelerde de ilaveten kılınan namazın hayrı oldukça fazladır. Regaip kandilinde namaz kılmak, diğer günlere göre çok daha faziletlidir. Bu nedene gecenin ihyasından faydalanmak nasıl namaz kılınacağı hakkında bilgi edinmek gerekir. Regaip Kandili gecesinde yatsı namazını cemaatle kılmak oldukça sevap olup, son sünnetini ise dört şeklinde kılmak makbuldür. Müslümanlar için maneviyatla dolu gecelerin önemi büyüktür. Kişiler, Regaip Kandili gecesinde akşam namazı ile yatsı namazı arasında nafile namazı kılabilir. Gecenin ihyasından faydalanmak için ikişer rekat halinde kılınan 12 rekatlık bir namaz vardır. Her rekat arasında Fatiha, 3 Kadir Suresi ve 12 İhlas Suresi okunur. Gece boyu ibadetle geçiren kişiler, büyük sevap kazanırken, Allah’a her zamankinden daha fazla yakınlaşırlar. 

Regaip Kandili Orucu

Fazileti bol gecelerin başında gelen kandiller, Allah’a sığınmak için adeta bir kapı görevi görür. Peygamber Efendimiz (S.A.V), Recep ayında oruç tutmayı tavsiye eder. Bir hadisi şerifinde buyurur ki; “Sakın ola Recep’in ilk Cuma gecesinden gaflet etmeyin. Çünkü o geceyi melekler; ‘Regaib’ diye isimlendirir.” Bu hadisi şeriften de anlayacağımız üzere Regaip Kandili gecesinin fazileti oldukça büyüktür. Bu mübarek ayın her gününde oruç tutmak oldukça hayırlı olduğu gibi özel günlerde de oruç tutulması gerekir. Özellikle Recep Ayı’nın ilk üç günü oruç tutulması tavsiye edilirken Regaip Kandili’nde oruç tutmak kıymetlidir. Her ibadetin fazileti ayrı olarak değerlendirilir. Allah’a yakınlaşmak, kulluğunu göstermek, tövbe etmek, şükretmek ve daha pek çok sebeple ibadet edilir. Regaip Kandili gecesinde Allah’ın yolundan gitmek Müslümanlar için daha da kıymetlidir. 

Regaip Kandili Orucu Hangi Tesbihler Çekilir?

Fani dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp Allah’a sığınmak için en uygun gecelerden biri olan Regaip Kandili gecesinde zihredilecek çeşitli tesbihler vardır. Gece boyunca istiğfar etmek oldukça faziletlidir. Kulların Recep Ayı’nı şükür ve bağışlanma dileyerek geçirilmesi çok sevaptır. Regaip Kandili gecesinde çekilecek tesbihler ve zikirler sıklıkla “estağfurullah” kelimesidir. Estağfurullah şeklinde zikir çekerek Allah’tan bağışlanma dileyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, “Lâ ilâe illallah, Sübhanallah, Elhamdülillâh ve Allahu ekber” diyerek de zikir getirebilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir