Blog

Regaib Kandili’nde Okunacak Dualar

Regaib Kandili’nde Okunacak Dualar

Müslümanlar için baharın habercisi üç aylardır. Üç aylar Receb Ayı ile beraber başlar. Receb Ayı içerisinde gelen ilk kandil ise Regaib Kandili’dir. 2025 Receb Ayı, 1 Ocak Çarşamba günüdür. 2025 Regaib Kandili ise 2 Ocak gecesini 3 Ocağa bağlayan gecedir. Kelime anlamı olarak Regaib, kulların güzel duygularının ve isteklerinin gerçekleşmesi için çaba göstermesi ve dua etmesi anlamını taşır. Yılın en kıymetli gecelerinden biri olan kandil gecesinde Allah’ın dua, istiğfar kapıları sonuna kadar açılır. 

Bu mübarek gece kulların günahlarına karşı ettiği tövbelerin veya gerçekleşmesini istediği dilekleri için edeceği duaların kabul olacağı bilinir. Hicri takvime göre yedinci ay olarak bilinen Receb Ayı’nın ve Regaib Kandili’nin faziletleri oldukça büyüktür. Gecenin her anını ibadetle geçiren kişiler, gecenin faziletlerinden faydalanır. 

Regaib Kandili’nin Önemi Nedir?

Regaib Kandili

Tüm İslam alemi için büyük öneme sahip bir gün olan Regaib Kandili, Allah’a yakınlaşmak için bir fırsattır. Yüzyıllar öncesinde başlayan bu mübarek günü Müslümanlar her yıl camide veya evlerinde ibadet ederek geçirir. Bugünün kıymeti ise Müslümanlığın ilan edilmesinin ardından, mübarek gün olarak Cuma’nın müjdelenmiş olmasıdır. 

Kandil günü Müslümanlar, Allah-u Teala’nın sunduğu tüm nimetler için şükrünü sunar. Aynı zamanda Allah’ın sunduğu rahmet ve bereketlerden faydalanmak için dua eder. Özellikle de birlik ve beraberliğin sağlandığı bu kıymetli gecenin her anı dua ederek, Allah’a kulluk ederek geçirilmelidir. 

Regaib Kandili Gecesi’nde Ne Oldu?

Regaib Kandili günü hakkında kayıtlı olan bilgilere bakıldığında Peygamber Efendimizin (S.A.V) babası Hz. Abdullah’ın evlenmiş olduğu gece olarak bilinir. Aynı zamanda elde edilen bilgilere göre Peygamber Efendimizin (S.A.V) anne rahmine düştüğü gün olarak da nitelendirilir. Bununla beraber Müslümanlar için mübarek sayılan Cuma gününün kabul görüldüğü ve ibadet edildiği gecedir. 

Regaib Kandili’nde Nasıl İbadet Edilir?

Regaib Kandili gecesi, diğer tüm gecelerde olduğu gibi Müslümanlar tarafından ibadetle, duayla, şükürle, tövbeyle geçirir. Camilerde cemaat ile yapılan ibadet, kulları bir araya toplarken, camiye gidilemiyorsa evde ibadet edilir. Regaib Kandili’nde nasıl ibadet edilir diyenler için şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kandil gecesi sabahı oruç tutulmalıdır. 
  • Namaz kılınmalı, kılınmayan namazların nafilesi kılınmalıdır. 
  • Kur’an-ı Kerim okunmalı, okumayı bilmeyenler ise okuyan kişileri dinlemelidir. 
  • Kandil gecesi günahlardan tövbe edilmelidir. Öyle ki bugün af günü olarak bilinir. 
  • Bolca dua ve şükür edilmelidir. 
  • Kişilerin sıkıntılarından kurtulmasına yardımcı olan salavat, kandil gecesinde bol bol zikredilmelidir. 
  • Kandil gecesinin faziletlerini yaşamak için sadaka vermekte büyük sevaptır. Az çok farketmeksizin bol bol sadaka verilmelidir. 
  • Allah’ı anmak, Allah’ı hatırlamak, Allah’a sığınmak kıymetli ibadetlerdendir. Öyle ki bu gecelerde Allah ile kullarının arasındaki köprüler sağlamlaşır. Bu nedenle bol bol ibadet etmeye özen gösterilmelidir. 
  • Bunların yanı sıra Regaib Kandili gecesine özel 12 rekatlık namaz vardır. Her 2 rekatta bir selam verilerek kılınan, kendine has duaları olan bu namaz ile de ibadet edilebilir. 

Regaib Kandili Gecesi Hangi Dualar Edilir?

Allah’a edilen her dua makbuldür elbette ki ancak kandil gecelerinde edilen duaların önemi çok daha büyüktür. Bu dualardan birkaçını şöyle sıralamak mümkündür;

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Regaip Kandili duası şöyle; 

“Allah’ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur.”

Allah’a dua edilen, şükredilen ve bol bol tevbe edilen bu mübarek gecelerde, her Müslüman bildiği kadar dua etmelidir. Edilecek duaları namaz sırasında edebilirsiniz. 12 rekatlık nafile namazı sırasında her iki rekatta bir selam verilmelidir. Her rekatın başında Fatiha Suresi okunur, üç kere Kadir Suresi okunur ve üç kere de İhlas Suresi okunur. Bununla beraber Yasin Suresi’nin okunması da çok mübarektir. 

Kandil Gecesi Hangi Tesbihler Çekilir?

Regaib Kandili gecesi, her Müslüman ibadet eder. Bu kıymetli gece de tesbihlerde çekilerek Allah’a yaklaşılır. Regaib Kandili gecesinde, sırasıyla;

“100 defa Subhanallahil Hayyil Kayyum, 100 defa Subhanallahil Ehadis Samed, 100 defa Subhanallahil Gafurir Rahim” tesbihleri çekilir. 

Bunun yanı sıra bir defada; 

“La İlahe İllallah, Allahümmesalli Ala Seyyidina ve Ala Ali Seyyidina, Estağfirullah, Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahu Ekber, La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim ve Allah(c.c)” tesbihleri çekilir. 

Devamında gelen üç aylar boyunca da her gün 111 defa Allahümme Salli Ala Muhammed diyerek Peygamber Efendimize (S.A.V) salavat getirilir. Yine aynı şekilde de 1660 kere Ya Allah diyerek tesbih çekilebilir. 

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir