Blog

Recebi Şerif Ayı ve Faziletleri

Hicri takvimin yedinci ayı olan Recep ayı, üç ayların başlangıcıdır. Sözlükte Receb kelimesi, “korkmak, saygı duymak, tâzim göstermek” anlamına gelmektedir. Anlamı itibariyle Recep Ayı, saygı duyulan, hürmet gösterilen ve savaşmanın haram kabul edildiği maneviyatı yüklü bir aydır. Dinimizde heyecanla karşılanan bu ay, Şuhur-i Selase olarak da adlandırılır. Osmanlı döneminde recep ayı, Recebi Şerif olarak anılmaktaydı. Manevi arınma ve temizlenme ayı olarak da nitelendirilen bu bereketli ayda yapılan tüm ibadetler, bağışlanmak için bir vesiledir. 

Recep ayı geldiğinde, nasıl ibadet edileceği, nasıl dua edileceği, nasıl oruç tutulacağı başlıca merak edilen konuları oluşmaktadır. Allahü Tealaya yönelme, bağışlanma dileme, kulluk bilincini artırmak için manevi kapımızdan biridir. 

Recep Ayının Önemi Nedir?

Recebi Şerif Ayı

Peygamber Efendimiz, Recep Ayı’nı Allah’ın ayı olarak nitelendirir. Recb kökünden türeyen bu mübarek ay, saygı göstergesinin ve savaşmanın haram kılındığı dört aydan biridir. Bu aylar, Muharrem, Zilkade, Zilhicce ve Recep aylarıdır. Cemaziyelahir ayından sonra gelen Recep ayının önemi pek çok kişi tarafından araştırılan konuların başında geliyor. İslamiyet’ten önce dahi saygı ve hürmetle karşılanan Recep ayı, tövbe ve istiğfar ayı olarak kabul edilir. 

Üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Üç ayların başlangıcı ise Recep ayıdır. Üç ayların her biri birbirinden kıymetli ve manevi duyguları yüksek aylardır. Rahmeti, bereketi ve mağfireti ile gelen üç aylara girişin habercisi Recep ayı, Müslümanlar için oldukça önemlidir. Bu mübarek ayların başlangıcıyla beraber, Peygamberimiz (S.A.V) “Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur” şeklinde dua etmiştir. Bu ayları, diğer aylardan ayıran en önemli özelliği, yapılan iyiliğin de işlenen kötülüğün de diğerlerinden daha fazla mükafat ve cezaya tabi tutulacağı yönünde bir genel kabul olmasıdır. 

Hz. Peygamberimizin üç aylar ile ilgili önemli söylemlerinden biri de şudur; “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” Recep ayı, Regaib ve Miraç olmak üzere 2 kandili bulundurur. Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib kandili olarak belirtilir. Bu mübarek ayın 27. gecesi ise ikinci kandil olan Miraç kandilidir. İnsanların, bu mübarek aylarda, bu mübarek gecelerde, nefsinin muhasebesini yapması son derece kıymetlidir. 

Recep Ayı Boyunca Nasıl İbadet Edilir?

En mübarek aylardan biri olan Recep ayına da, her yeni başlangıçta olduğu gibi ibadet edilerek girilmelidir. Kulların, bu mübarek günde Allah’a bağışlanma dileyip, tövbe ederek girmesi makbuldür. Her ayda olduğu gibi özellikle bu ayda da kötülükten, günahlardan, kul hakkına girmekten uzak durulmalıdır. İbadet, dua, zikir, hayra yönelme ve tövbe ile geçirilmesi gereken Recep ayında nasıl ibadet edilmesi gerektiği sık sık araştırılır. 

Recep ayına girerken ve bu ay içerisinde bolca namaz kılınmalı, Kur’an-ı Kerim okunmalı, tövbe edilmeli ve oruç tutulmalıdır. Bu ay içerisinde teheccüd namazı kılmak, oldukça hayırlı kabul edilir. Recep ayında yapılabilecek en önemli ibadetler arasında elbette ki istiğfar yani bağışlanma dilemek en faziletli olanlardandır. Sıkıntılı amellere karşı, gönül kırgınlıklarına ve haram kabul edilen davranışlara karşı Allah’a sığınmak ve af dilemek bu ayın en kıymetli faziletlerindendir. 

Recep Ayında Namaz Kılmak 

2024 yılına sayılı günler kala, 2024 Recep Ayı ne zaman başlayacak sorusu sık sık gündeme geliyor. 12 Ocak Cuma günü başlayacak üç aylar ile beraber Recep ayına girmiş oluyoruz. Peki bu mübarek gecede nasıl ibadet edilir? Recep ayının her günü, ibadetle dolu geçirilmesi gereken kıymetli aylardandır. Recep ayı namazı, olarak değerlendirilen özel bir namaz olup olmadığı akıllara gelen konulardan biridir. 

Recep ayının ilk gecesi kılınması gereken 20 rekatlık bir nafile namazı vardır. İkişer rekatta bir selam vererek kılınır. Her kim bu namazı kılarsa, Allahü Teala, o kişileri kabir azabından korur, ailesini, canını, malını muhafaza eder. Recep ayının içinde de kılınan bir namaz vardır. Bu da 30 rekat olarak kılınır. 30 rekatlık bu namaz, ilk 10 gününde 10 rekat, ikinci 10 gününde 10 rekat ve üçüncü 10 gününde 10 rekat olmak üzere 30 rekata tamamlanarak kılınır. Her rekatta ise 1 Fatiha suresi, 3 ihlas suresi ve 3 Kafirun suresi okunarak namaz tamamlanır. 

Recep Ayı Orucu

Recep ayında oruç tutmak oldukça hayırlı kabul edilir. Özellikle de 1., 2. ve 3. günün sevabı büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyrulduğu üzere, “Allah-u Teala, her kim Recep’in birinci gecesinde oruç tutarsa üç sene ibadet sevabı verir” şeklinde buyrulur. İkinci gün oruç tutulursa iki yıl, üçüncü gün oruç tutulursa bir yıllık ibadet sevabı hak görülür. Bunun yanı sıra Recep ayının ilk günü tutulan oruç üç senenin günahlarına kefaret olarak sayılır. İkinci günün orucu iki sene, üçüncü günün orucu ise 1 yılın kefareti olarak sayılmaktadır. Bunların yanı sıra ayın içerisinde herhangi bir günde de oruç tutmak son derece faziletli sayılır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir