Blog

Miraç Kandili’nde Okunacak Dualar

Miraç Kandili’nde Okunacak Dualar

İslamiyet’te baharın habercisi olarak nitelendirilen üç ayların başlangıcı Recep Ayı’nın 27. gecesi idrak edilen Miraç Kandili, ikinci kandildir. Bu kutlu ayın son kandili olarak, Müslümanlar tarafından ilgiyle karşılanır ve ibadet edilir. Peygamber Efendimizin (S.A.V) Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak ifade edilir. Allah’ın dua kapılarının sonuna kadar açık olduğu bu mübarek gecede, eller semaya kalkar, dualar edilir. Bununla beraber Miraç Kandili’nde okunacak dualar, çekilecek zikirler, kılınacak namazlar merak konusu olmaktadır. 

Miraç Kandili’nin Anlamı Nedir?

Miraç Kandili

Mübarek üç ayların başlangıcı Recep ayının 27. gününe denk gelen Miraç Kandili, en kutlu gecelerden biridir. 2024 Miraç Kandili ne zaman için yapılan araştırmaların sonucu ise 6 Şubat Salı günü şeklindedir. Kıymetli ve fazileti çok büyük olan bu mübarek gece, Peygamber Efendimiz (S.A.V) ve namazla özdeşleşmiştir. Efendimizin, Allah’ın huzuruna yükselişini ifade etmesi nedeniyle bu gece çok önemlidir. Göğe yükselme manasında olan Miraç gecesinin en büyük önemi, bu gece verilen müjdedir. 

Allah tarafından Peygamber Efendimize (S.A.V) verilen en büyük müjdelerden biri 5 vakit namazdır. Bu kutlu gecenin ardından namaz artık 5 vakit olarak kılınmaya başlamıştır. Namazın yanı sıra bu kutlu gecede, Bakara Suresi’nin son 2 ayeti indirilmiştir. Böylelikle Müslümanlara cennet müjdesi de verilmiştir. Cennetin tek şartının ise Allah’a şirk koşmamak olduğu da belirtilmiştir. Bu müjdeler ile beraber Miraç, Müslümanlar için en kutlu gecelerden biri olarak kabul edilmiştir. 

Miraç Gecesi’nde Nasıl İbadet Edilir?

Miraç Kandili ibadeti, her Müslüman tarafından yapılması gerekir. İslam dünyasının mübarek gecelerinden biri de Miraç Kandili gecesidir. Miraç Kandili faziletlerinden faydalanmak için ibadet edilmeli, Allah’a yakınlaşılmalıdır. Bu gecede ancak ibadetle Allah’ın rızasını almak ve ona layık bir kul olmak mümkün hale gelir. Kandil gecesinde yapılacak ibadetler şu şekildedir;

 • Kandil gecesi namazı, nafile namazı olarak da bilinir. 12 rekatlık bu namaz, 2 rekatta bir selam verilerek kılınır. 
 • Tesbih namazı kılabilirsiniz. 
 • Kur’an-ı Kerim okunur, okuma bilmeyenler ise dinleyebilirler. 
 • Af kapılarının açık olduğu bu gecede bol bol tevbe ve istiğfar edilir. 
 • Kılınmayan namazların kazasını bu gece kılmak mümkündür. 
 • Kandil günü sabahı oruç tutulabilir. 
 • Bol bol tesbih çekilir, salavat getirilir. 

Miraç Kandili günü ibadetler evde tek başına yapılabileceği gibi camide cemaat ile beraber de yapılabilir. Hatta mümkünse camiye gitmek, bu geceyi cemaatle geçirmek çok makbuldür. 

Miraç Kandili’nde Okunacak Dualar

Dua, kulların Allah’a yakınlaşması için en büyük ibadetlerin başında gelir. Öyle ki kullar, dua yoluyla, Allah’ın yüceliği ve gücü karşısında acizliğini ve ona muhtaçlığını gösterme yoludur. Allah’tan gelecek her bir hayra ve iyiliğe muhtaç olan kullar, Allah’a el açarak yalvarırlar. Miraç Kandili gecesine özel bir dua yoktur. Ancak Peygamber Efendimizin (S.A.V) günlük hayatta okumayı adet edindiği dualar ile bugün geçirilebilir. Bu dualardan birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • “Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, kalbimi dininin üzerinde sabit kıl.” (Tirmizî)

 • “Allah’ım! Senden yararlı bilgi, hoş rızık, kabul edilmiş amel isterim.” (İbn Mace)

 • “Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, bana afiyet ver ve bana rızk ver.” (Müslim)

 • “Allah’ım, yaptığım şeylerin şerrinden ve yapmadığım şeylerin şerrinden Sana sığınırım.” (Müslim)

 • Allah’ım, Senden sevgini, Seni sevenlerin sevgisini ve beni Senin sevgine ulaştıracak ameli isterim. Allah’ım, Senin sevgini bana nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevimli eyle.” (Tirmizî)

 • “Allah’ım, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Kabir azabından Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım.” (Müslim)

 • “Allah’ım, Senden rahmetini icap ettiren şeyleri, mağfiretini gerektiren şeyleri, bütün günahlardan esen kalmayı, bütün iyilikleri ganimet olarak kazanmayı, cennete nail olmayı ve cehennemden kurtulmayı isterim.” (Müslim)

Miraç Kandili’nde Çekilecek Tesbihler

Miraç Kandili gecesi 12 rekatlık namazın ardından 100 kere; 

“Sübhanallahi Velhamdülillahi Ve La İlahe İllallahü Vallahü Ekber” denir. 

Sonrasında ise yine 100 kere; 

“(Estağfurullah) ve salavat-ı şerife (Essalatü Vesselamü Aleyke Ya Rasulallah)” getirilir. 

Allah-u Teala, bu gece kılınan namazların ardından edilen hangi dua varsa kabul edileceğini buyurmuştur. Bunun yanı sıra Recep Ayı’nın son 10 gününde de her gün “Subhanallahi Er Rauf” zikri getirilmelidir. Bu günün aralığı da Miraç Kandili gecesine denk gelir. Bu kutlu günler, bol zikir ve dua ile geçirilmelidir. 

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir