Blog

Kurbandan Sonra 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Kurbandan Sonra 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Kurban Bayramı, Müslümanların Allah-ü Teala’ya yakınlaştığı ve verdiği nimetlere karşı şükrünü sunduğu önemli bir dönemdir. Kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi kesim sonrasında da yapılması büyük sevap olan ibadetler vardır. Bunlardan en önemlisi de şükretmek için namaz kılmaktır. Kurbandan sonra 2 rekat namaz kılmak, bu önemli ibadetin bir parçası olarak manevi bir deneyim sunar. Samimiyet ve içtenlikle yapılan her ibadette olduğu gibi kurban sonrası içtenlikle Allah’a şükretmek de büyük sevaptır. 

Kurban Bayramı’nın günden güne yaklaşmasıyla, kurban kesimi nasıl yapılır?, kurban kesmeye nasıl niyet edilir?, kurban kestikten sonra nasıl niyet edilir? kurban bayramı ne zaman? gibi sorular sık sık gündeme gelmeye başladı. Soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. 

Kurban Duası Neden Önemlidir?

Kurban Kesmeye Nasıl Niyet Edilir?

Kurbandan Sonra 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Kurban ibadetini en güzel şekilde yerine getirmek için dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri de niyet etmektir. Dinimizce uygun görüldüğü şekilde kurban kesme ibadeti yerine getirilerek faziletlerinden faydalanılmaktadır. Kurban kesmek için şu şekilde niyet edilir;

“Yâ Rabbi! Şu vücudum sana karşı o kadar hata ve isyan etti ki affedilebilmem için bu vücudu sana kurban etmem lâzım. Fakat sen, insan kurban etmeyi haram kıldığından, vücuduma bedel olarak bu hayvanı kesiyorum, kabul eyle.”

Besmele-i şerîfe ile; “İnnî veccehtü vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn” ve

“Allâhümme hâzâ minke ve leke. Allâhümme inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn, lâ şerîke leh, ve bizâlike ümirtü ve ene evvelü’l-müslimîn” dualarını okuduktan sonra;

“Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd, Bismillâhi Allâhü ekber.” deyip hemen kesilir.

Kesim sırasında da dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Özellikle de hayvanın acı çekmemesine dikkat edilmeli ve bu doğrultuda kurbanın, 

 • Nefes borusu, 
 • Yemek borusu,
 • İki şah damarı kesilir. 

Hayvanı tek hamlede bu kısımlardan kesmek sünnet olup, acı çekmemesine dikkat edilir. Bu noktalardan en az üçünü kesse helal olur, hayvanın canı çıkıncaya kadar ise rahat nefes alabilmesi için nefes borusunun sıkışmaması ve içeri kaçmaması sağlanır. 

Kurbandan Sonra 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Kurbandan Sonra 2 Rekat Namaz

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından birlik, beraberlik ve paylaşma duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasıyla geçen önemli bir dini bayramdır. Kurban kesimiyle beraber, bayramın manevi ruhuna uygun şekilde namaz kılınması önemlidir. Kurban kesiminden sonra 2 rekat namaz kılmak, birçok Müslüman için önemli bir ibadettir. Kurbandan sonra kılınan 2 rekat namaz nasıl kılınır?

Kurban kesiminden önce veya sonrasında gusül abdesti almak önemlidir. İbadetin uygun bir şekilde  yerine getirilmesi için temiz olmak gereklidir. Ardından namaz için abdest alınır ve kalpten niyet ederek namaza durulur. 

 • Birinci Rekat: Takbir-i İhram: Ayakta iken ellerinizi kulak hizasına getirin ve “Allahu Ekber” diyerek namaza başlayın.

 • Fatiha ve Sure: Fatiha sûresini okuduktan sonra, herhangi bir sure okuyabilirsiniz. Mesela İhlas veya Felak gibi kısa sureler tercih edilebilir.

 • Rükû: Sûre okuduktan sonra rükûya giderken “Allahu Ekber” deyip belinizi bükmelisiniz. Rükû halinde iken eller dizlere koyulmalı ve sırt düz tutulmalıdır.

 • İki Secde: Rükûdan doğrulduktan sonra iki defa secdeye gidin. Her secdede “Subhâne Rabbiyal A’lâ” diyerek secde yapmalısınız.

 • İkinci Rekat: İlk rekattaki gibi Fatiha ve bir sure okuyun.

 • Rükû, iki secde ve oturuşu tamamlayın.

 • Teşehhüt: İkinci rekattan sonra oturup “Ettehiyyâtü lillâhi, vessalevâtu vettayyibâtü” gibi teşehhütü okuyun.

 • Selam Verin: Sağa ve sola selam vererek namazı sonlandırın.

Kurbanın ardından bu namazı kılmak sünnet kabul edilir ve Peygamber Efendimiz’de önermiştir. Bu nedenle kurbandan sonra namaz kılmak büyük sevaptır, ancak farz olan namaz yerine geçmez. 

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Yeni yılın girmesiyle beraber dini bayramlar hakkında araştırmalar yapılmaya başladı. Bunlardan biri de Kurban Bayramı ne zaman sorusu üzerine yapılan araştırmalardır. Bu yıl Kurban Bayramı 15 Haziran Cumartesi günü başlayacak. 

 • Kurban Bayramı 1. günü 16 Haziran Pazar
 • Kurban Bayramı 2. günü 17 Haziran Pazartesi
 • Kurban Bayramı 3. günü 18 Haziran Salı
 • Kurban Bayramı 4. günü 19 Haziran Çarşamba

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir