Blog

Kurban Hissesi Kimlere Verilir?

Kurban, Allah-ü Teala’ya yakınlaşmak, şükretmek ve faziletleriyle hemhal olmak için en güzel ibadetlerden biridir. Allah’a yakınlaşmaya vesile olan ibadetlerden biri olan kurban, küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere ikiye ayrılır. Küçükbaş kurbanlıklar; koyun, keçi, koçtur. Kurban Hissesi kimlere verilir? Büyükbaş kurbanlıklar ise; sığır, inek, manda ve deve şeklindedir. Küçükbaş hayvanları kişiler tek başına kesebilirler, büyükbaş hayvan ise en fazla 7 kişilik hisseli şekilde kesebilir. 

7 kişi, büyükbaş bir hayvanı ortak şekilde satın alarak kesim sonrası, yedi parçaya pay ederler. Kurban hissesi kimlere verilir?, kurban hissesi nasıl belirlenir? Kurban hissesi kaç kişi olur gibi sorular sık sık araştırılan konuların başında gelir. Sorulara cevap bulmak için yazımızdan faydalanabilirsiniz. 

Kurban Hissesi Vermek

Kurban, Allah-ü Teala’ya yakınlaşmak ve onun rızasını kazanmak için ibadet etmek için, belirtilen şartları karşılayan hayvanı dinimizce belirtilen şekilde kesmeyi ifade eder. Kurban seçimi ve kesimi işlemlerinin her biri dinimizde belirtilen şartlara uygun şekilde yapılmalıdır. Küçükbaş hayvan tek başına kesilirken, büyükbaş hayvan ise en fazla 7 kişilik hisseli şekilde kesilebilir. Büyükbaş kurbana ortak giren kişiler, kendine düşen kurban etini üçe böler. Etlerden 3’te 2’si ihtiyaç sahiplerine dağıtılır ve kısmı ise ev haklının tüketmesi için ayrılır. 

Hanefi mezhebine göre kurban etinin tamamının da evde bırakılması mümkündür. Fakat kurban ibadeti, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışmayı gerektirdiği için ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak makbuldür. Bir diğer yandan ise küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık hayvanları kendileri kesip dağıtabildiği gibi bağış da yapmak mümkündür. Şöyle ki, dünyanın pek çok bölgesinde güvenli ve besleyici gıdaya ulaşamayan, bayramdan bayrama et yiyebilen toplumlar vardır. Bu şekilde yoklukla mücadele eden başta Afrika ve benzeri bölgelerdeki insanlar için kurban bağışı yapabilirsiniz.

Kurban Hissesi Nasıl Belirlenir?

Kurbanın iki çeşidi vardır. Bunlar vacip kurban ve nafile kurban. Vacip kurban, kurban bayramının gelmesiyle, şartları uygun her Müslümanın kesmesi gereken kurbandır. Nafile kurban ise farz olmayan ancak belirli şartları bulunan ve yılın her dönemi kesilebilen kurbandır. Gerek vacip gerekse adak, akika, şükür ve sadaka gibi nafile kurbanlarında hisse sayısı değişmez. Kurban hissesi nasıl belirlenir? sorusunun yanıtını kurbanlık seçimiyle değerlendirmek gerekir. 

Küçükbaş kurban ve büyükbaş kurban şeklinde değişen kurbanlık çeşitlerinde koyun, keçi, koç gibi hayvanlar tek başına kesilirken, sığır, inek, manda ve deve gibi hayvanlar ise hisseli bir şekilde kesilebilir. Yani küçükbaş hayvanlar tek hisse sayılırken, büyükbaş hayvanlar ise en fazla 7 hisseli kesilirler. 7 kişi büyükbaş hayvan kesildiğinde, hayvanın kemiklerine kadar 7’ye pay edilir. Böylece kurban, yedi kişiye eşit bir şekilde ayrılmış olur. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler, hisseli veya hissesiz bir şekilde ibadetini yerine getirebilirler. 

Kurban Hissesi Kaç Kilo Olmalı?

Dünyanın pek çok yerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar cins olarak farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse 700 kilo bir kurbanlık danaya, 7 kişilik hisseyle girildiğinde yaklaşık olarak kişi başına 20-25 kilo kadar et düşer. Kurban hissesi en az kaç kişi olmalıdır? şeklinde yapılan araştırmalara bakıldığında kurbandan 30 kilo et alan kişi bunun 20 kilosunu ihtiyaç sahiplerine dağıtabilir. 10 kilosunu ise inisiyatifine göre kullanabilir. Kurban kesim işlemlerini kişiler kendileri yapabileceği gibi Afrika kurban bağışı da yaparak ibadetlerini yerine getirebilirler. Büyükbaş hayvanlarda ortalama 150 kg, küçükbaş hayvanlarda ise ortalama olarak 25 kg civarında et elde edilir. Afrika kurban bağışı da ister hisseli isterseniz de sadece küçükbaş olarak yapabilirsiniz. 

Kurban Hissesi Kaç Kişi Olur?

Büyükbaş kurban için en fazla 7 kişi ortak olabilir. Ancak 4, 5 veya 6 kişi de büyükbaş kurban kesebileceği gibi bir kişi de tek başına büyükbaş kurban kesebilir. Kurban hissesi kaç kişi olur sorusuna, büyükbaş kurban için 1 ila 7 kişi arasında değişiklik gösterir demek mümkündür.  

Kurban Fiyatları Ne Kadar?

Kurbanlık fiyatları her yıl farklılık gösterir. 2024 kurban bayramı yaklaşırken, kurbanlık fiyatları da sık sık araştırılmaktadır. 2024 yılı kurbanlık fiyatları, 80.000 ila 160.000 bin arasında farklılık göstermekte olup, kişiler hisseli bir şekilde kurbana ortak olabilirler. Hisseli bir şekilde satın alınan kurban ortak şekilde kesilerek, kişilere pay edilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir