Blog

Afrika’da Su Kuyusu Açtırmak

Afrika'da su kuyusu açtırmak

Afrika’da su kuyusu açtırmak, özellikle son yıllarda temiz suya ulaşım konusundaki krizin derinleşmesine karşı önemli bir sevap olarak ele alınmaktadır. Nitekim dünyadaki insan nüfusunun %20’si temiz suya ulaşamamaktadır. Ulaşımın en zor olduğu bölgelerin başında ise Afrika gelmektedir.

Afrika’da su kuyusu açtırmak, özellikle insani yardım dernekleri sayesinde günümüzde çok daha basit bir hal almıştır. İslam aleminde birçok insan Allah rızası için Afrika’ya su kuyusu açtırmak istemektedir. Bu yazımızda, su kuyusu açtırmak isteyenler için detaylı bilgilere yer vereceğiz. Bu sayede aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Afrika’da Su Kuyusu Açtırmak Zor Mu?

Su kuyusu açtırmak, temiz suya ulaşım konusundaki en önemli yöntemlerden biridir. Bu kuyular sayesinde yeraltı suları saptanır ve sondaj çalışması gerçekleştirilir. Sondajın ardından ise yapının etrafı taş ya da betonla düzenlenir.

Açılan kuyunun derinliği, ihtiyaca bağlı olarak genellikle 15 ila 90 metre aralığındadır. Böylesi bir kuyudan ortalama olarak her gün 300 ila 500 kişi faydalanabilir. El pompası benzeri yapılarla kuyudan su çıkarılır. İmkanlar müsaade ediyorsa, motorlu pompalar da eklenebilir. Bu sayede su çekilmesi de çok daha kolay hale gelir. Yine bazı dönemlerde suyun birikmesi için beton veya portatif su deposu da inşa edilebilmektedir. Afrika’da su kuyusu açan dernekler genel olarak bu konuda oldukça tecrübelidir. Bu nedenle su koyuları kolaylıkla açtırabilmektedir.

Afrika'da su kuyusu açtırmak

Afrika’da su kuyusu açma çalışmaları

Neden Afrika?

Afrika’da su kuyusu açtırmanın yanı sıra Asya’da da bu tip faaliyetler yürütüyoruz. Fakat Afrika bu anlamda çok daha fazla su kuyusuna ihtiyaç duymaktadır. Afrika’da dünyanın geri kalanına oranla çok daha büyük bir kuraklık ve yokluk yaşanmaktadır. Özellikle Orta Afrika’da insanların büyük bir bölümü temiz suya ulaşım noktasında zorluk yaşamaktadır. Bir bölümü ise hiçbir şekilde temiz su bulamamaktadır. Bu nedenle Afrika’da açılan her kuyu büyük bir önem taşımaktadır.

Afrika’da Su kuyusu Açtırmak Ne Kadar Sürer?

Afrika’da bir su kuyusunun açılması yaklaşık olarak 6 ila 9 aylık bir süreci kapsar. Bazı koşullarda bu süre uzayabilir.

Su kuyusunun açtırılması konusunda, ülkenin şartları sürenin belirlenmesinde önemli faktörlerden biridir. Savaş, çatışmalar, doğal afetler, hastalıklar ve teknik nedenler su kuyularının açılma süresinde uzamaya neden olabilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz yıllarda yaşanan Covid-19 pandemisi, su kuyularının açılma sürelerinde gecikmelere neden olmuştur.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi her şeyin yolunda gitmesi durumunda, yasal prosedürler de dahil olmak üzere Afrika’da su kuyusu açtırmak yaklaşık olarak 6-9 ay sürmektedir.

Afrika'da su kuyusu açtırmak

Afrika’da su kuyusu

Afrika’da Su Kuyusu Nasıl Açtırılır?

Afrika’da su kuyusu açan dernekler aracılığıyla, bölgede böylesi bir yardım yapmanız mümkündür. Bunlardan biri de Mis Darüsselam Derneği’dir. Dernek gönüllülerimiz Afrika’da bütün çalışmaları sizin adınıza yürüterek, su kuyuları açılmasını sağlamaktadır. İsteğe bağlı olarak hayırseverlerimize, kuyunun açılışıyla ilgili çalışmaların görselleri de iletilmektedir.

Peki, su kuyusunu nasıl açıyoruz? İlk olarak fizibilite çalışmaları gerçekleştirilerek elverişli bölgeler tespit edilmektedir. Ardından mühendisler ve işçiler kuyu açım işlemlerine başlamaktadır.

Sondaj makinesiyle önceden tespit edilen yerlerde çalışmalar yapılmaktadır. Su bulunana kadar sondaj çalışmaları devam eder. Sonrasında ise sondaj işlemi tamamlanır ve açılan kuyu betonla sabitlenir. Kimi zaman taş da kullanılabilir.

Yüzeyde ise kuyunun etrafına beton yapı yapılarak, su kuyusu açma işlemi tamamlanmaktadır. Kimi bölgelerde kuyularının yanına su deposu da inşa edilmektedir. Yine şartlara bağlı olarak kuyuya el tulumbası ya da motorlu pompa eklenmektedir.

Kuyunun inşası bitse de derneğimizin bölgedeki faaliyetleri devam etmektedir. Bu kuyuların periyodik olarak takipleri, denetimleri ve tamiratları da gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kuyudan çıkan su laboratuvarlarda analiz edilmektedir. Suyun içilebilir hale gelebilmesi için çeşitli yol ve yöntemlere başvurulmaktadır.

Afrika’da Su Kuyusu Açtırmak Ne Kadar 2024

Afrika’da su kuyusu açtırma fiyatlarının genel bir bedeli olsa da, bu bedel birçok hayırseverimize yüksek gelebilmektedir. Bu nedenle su kuyusu hisse bağışı yapılmasına olanak tanıyoruz. Bu sayede sizin için küçük miktarları bir araya getirerek, Afrika’da binlerce insana temiz su götürüyoruz.

Afrika’da su kuyusu açtırmak ne kadar 2024 yılında bu bedel genel olarak 3500 dolar civarındadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi çok küçük bedellerle siz de bu sevaba ortak olabilir ve hisse alabilirsiniz. Bu konuda su kuyusu sayfamızda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir